Konkurs literacki i spotkanie z poetką - Dorotą Gellner

12 maja 2005

Na początku maja odbył się w naszej szkole konkurs literacki dla klas 0-III. Oparty był na utworach Doroty Gellner i składał się z dwóch etapów. Pierwszy to - wykonana dowolną techniką - praca plastyczna ilustrująca wybrany wiersz. Prace wykonane przez dzieci były ciekawe i pomysłowe.

Najwyżej została oceniona praca Kamili Nowakowicz z klasy III do wiersza ,,Miasteczko". Była to makieta z drewnianymi domkami. Dachy były papierowe, a drzewka zrobione zostały z gałązek i bibułki. Drugie miejsce zajęła Marta Zakrzewska z ,,zerówki" prezentując składaną planszę z papierowymi, ruchomymi częściami. Można tu rozłożyć łóżko, zajrzeć do szafy, w której siedzi smok. Praca ta była ilustracją do wiersza ,,Smok". Trzecie miejsce to wykonana z plasteliny i małych kamyczków praca Krystiana Campagno z klasy pierwszej. Ilustrowała wiersz ,,Śmieszny zamek".
Wyróżnienia otrzymali: Maciek Kade z klasy 0 (,,Balony"), Ola Lichoń z klasy I (,,Sweterek z lusterek"), Ula Tyska z klasy III (,,Zaczarowany most"), Klaudia Jarosz z klasy III (,,Baranki") i Tomek Dziubiński z klasy III (,,Zaczarowany most").

Etap drugi, recytatorski, wygrał jednogłośnie Olek Fibich z klasy III za interpretację wiersza ,,Śmieszny zamek". Druga była Agatka Strupiechowska z klasy 0 z wierszem ,,Zaczarowany most". Na trzeciej pozycji, ex aequo, znaleźli się: Jaś Bombuy z klasy 0 mówiąc wiersz ,,Babcia" i Tomek Dziubiński (wiersz ,,Zaczarowany most"). Wyróżniona została również Maja Stańczuk z klasy 0 za interpretację wiersza ,,Dziki taniec".

Uroczystym podsumowaniem konkursu było spotkanie z autorką wierszy, Dorotą Gellner. Poetka przyjechała do szkoły 12 maja. Opowiedziała wiele swoich wierszy, razem z dziećmi zaśpiewała kilka swoich piosenek (,,Zuzia - lalka nieduża", ,,Ogórek", ,,Ogrodniczka"). Potem nastąpiło ogłoszenie wyników oraz rozdanie dyplomów i nagród. Laureaci konkursu recytatorskiego przedstawili opracowane wiersze.

Na wystawie można było obejrzeć najciekawsze prace plastyczne, które z dużym zainteresowaniem podziwiała również pani Gellner. Potem poetka rozdawała autografy. Przy jej stoliczku ustawiła się długa kolejka dzieci z książeczkami autorstwa Doroty Gellner. Poetkę pożegnaliśmy bukietem tulipanów prosząc o kontynuację ciekawej i wesołej twórczości.

Po spotkaniu uczestnicy konkursu i dzieci, które od września będą uczniami naszej szkoły, zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Nowe dzieci mogły obejrzeć szkołę, poznać nowych kolegów, a także wziąć udział w konkursach i zajęciach plastycznych przygotowanych przez nauczycielki klas 0-III.
Magalena Błońska