Warsztaty p.t. "Zaczarowany świat ruchomych obrazów" w Centrum Sztuki Współczesnej.

11 września 2008

Zajęcia wprowadziły nas w świat filmów animowanych, historii i magii kina. Dzieci wykonały zabawki optyczne, dowiedziały się czym jest zeotrop i kinetoskop. Rozmawialiśmy na temat ulubionych kreskówek i wielkich produkcji animowanych.

Warsztaty zakończyły się projekcją filmów, wśród których znalazły się takie dzieła jak "Wyjście robotników z fabryki" braci Lumiere oraz "Katedra" Tomasza Bagińskiego.

Zajęcia w CSW dostarczyły nam dużo wiadomości i świetnej zabawy!

Oczami uczniów - Warsztaty p.t. "Zaczarowany świat ruchomych obrazów" w Centrum Sztuki Współczesnej.
W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, że na początku powstały różne zabawki, które działały na podstawie złudzenia optycznego. My również mieliśmy okazję własnoręcznie zrobić podobne doświadczenie.

Do pierwszego, znaczącego przełomu w rozwoju kinematografii przyczynił się zakład bogatego właściciela koni, który chciał udowodnić, że jego wierzchowiec, podczas szybkiego biegu, odrywa od ziemi wszystkie kopyta. By potwierdzić swoje twierdzenie, użył wielu aparatów fotograficznych, a następnie, by uruchomić poszczególne zdjęcia, sięgnął po pierwsze urządzenie do filmu klatkowego (zdjęciowego), które stworzył Edison. W środku tej niezwykłej machiny była rolka ze zdjęciami. Gdy kręciło się korbką, zdjęcia wirowały i zdawało się, że przedstawione postacie naprawdę żyją.

Jeszcze później, udoskonalając maszynę Edisona, bracia Lumier stworzyli pierwsze filmy pt. "Lokomotywa" i "Wyjście kobiet z fabryki". Były to bardzo proste obrazy rejestrowane statyczną kamerą skierowaną na wybrane przez operatora zdarzenie. Dla ówczesnych ludzi było to dużą nowością. Podczas projekcji "Lokomotywy" wystraszeni widzowie uciekali z sali kinowej. Myśleli, że wjeżdża na nich rozpędzony kolos.

W 1920 r. Walt Disney postanowił założyć fabrykę filmów rysunkowych. Stworzył między innymi popularną do dziś "Myszkę Miki".

Obecnie dysponujemy bardzo dużą wiedzą i techniką audiowizualną, dlatego na współczesnym filmie może zdarzyć się wszystko.

Ta wycieczka była bardzo interesująca. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze będziemy uczestniczyć w równie ciekawych, pouczających zajęciach.

Agata i Maja, uczennice klasy IV