Listopad w PSP 114Przed nami listopad, który wcale nie musi być ponury i zimny. W PSP 114 odbędą się wydarzenia związane z historią, kulturą i wiedzą, warsztaty oraz wycieczki.

10 listopada myślami oraz emocjami oddamy się zbliżającemu się Narodowemu Świętu Niepodległości biorąc udział w szkolnych obchodach tej ważnej uroczystości. Dzień

 12 listopada będzie dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.

17 listopada uczniowie klas 1-4 wybiorą się do Teatru Kamienica na spektakl pt. „Tytus, Romek i ATomek, czyli jak zostać artystą” w reżyserii  Katarzyny Taracińskiej - Badury. Przedstawienie powstało w oparciu o sławne komiksy Henryka Jerzego Chmielewskiego. Jest to wspaniała ponadczasowa opowieść o przyjaźni, dorastaniu i wzajemnych relacjach. Dzięki multimedialnym projekcjom widzowie poznają zabytki architektoniczne Londynu, Paryża, dowiedzą się również, czym jest abstrakcja, kontrast oraz horyzont.

 30 listopada uczniowie klas 1-3 wezmą udział w szkolnych Andrzejkach. Podczas zajęć poznamy tradycyjne polskie zwyczaje ludowe, dowiemy się skąd wzięła się tradycja andrzejkowych wróżb oraz jak je obchodzili nasi przodkowie. Ten dzień będzie pretekstem zabaw integracyjnych.

LISTOPADOWE KONKURSY

Życzenia dla Polski z okazji Święta Niepodległości

Chcemy zainteresować młodzież historią i dziejami naszego kraju, a także sprawić, aby odzyskanie niepodległości nie było jedynie odległym wydarzeniem z zamierzchłej przeszłości, lecz nieustannym powodem do radości i dumy. Jest to konkurs literacki, ale oczywiście życzenia można wzbogacić o elementy plastyczne. Najbardziej interesujące prace zostaną opublikowane na szkolnym blogu. Na prace uczniów czekamy do 8 listopada, szczegóły zostały opublikowane w Librusie.

Archimedes

8 listopada odbędzie się w PSP 114 Olimpiada Wiedzy Archimedes - konkurs matematyczny skierowany do wszystkich uczniów klas 3-8.

Olimpiada Pełna Magii

17 listopada o godz. 9:00 odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Harry Potter i Komnata Tajemnic. Uczniowie klas 5-9, którzy pasjonują się twórczością J.K. Rowling sprawdzą swoją wiedzę o przygodach światowej sławy czarodziejów.

Olimpiada Języka Angielskiego

W piątek 19 listopada w godzinach 10:00-10:45 odbędzie się Olimpiada Języka Angielskiego dla Juniorów. Jest dedykowana dla uczniów klas 7-8.

Warszawska Olimpiada Angielskiego
26 listopada
będzie miała miejsce Warszawska Olimpiada Języka Angielskiego. Udział w niej wezmą klasy 6, 7, 8.
 

Ilustrowany Słownik Angielskiego

Zachęcam uczniów klas 2-8 do wzięcia udziału w konkursie szkolnym ILUSTROWANY SŁOWNIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Celem konkursu jest propagowanie twórczości plastycznej i językowej uczniów. Zasady konkursu zostały zamieszczone w Librusie. Na prace dzieci czekamy do 19 listopada.

Alfik

24 listopada odbędzie się konkurs matematyczny Alfik dla chętnych uczniów z klas 4-8.

 

Listopadowe wydarzenia klas starszych:

 KLASA 4

8 listopada uczniowie klasy 4 odwiedzą teatr Kamienica i obejrzą spektakl pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Oddadzą się sztuce i zagłębią w świat Ani Shirley, nastoletniej bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery, romantycznej, osobliwej dziewczynki walczącej o swoje marzenia, roztaczającej wokół siebie wielką radość i miłość.
 

17 listopada wybierzemy się ponownie do teatru Kamienica, tym razem na spektakl pt.: „Tytus, Romek i ATomek, czyli jak zostać artystą”. Zobaczymy, jak legendarny szympans powraca w spektaklu pełnym zwariowanego poczucia humoru zaczerpniętego z komiksów Papcia Chmiela!

25 listopada odbędzie się spotkanie z zasadami savoir-vivre przy stole. Będzie to kontynuacja warsztatów mających na celu przybliżenie uczniom kulturalnego zachowania w najlepszy, z możliwych sposobów - w praktyce. Lekcja ponownie przyjmie postać klasowego spotkania przy herbatce, podczas którego szlifować będziemy swoją wiedzę oraz zachowanie, jakie wymagane jest przez etykietę.

KLASA 5

8 listopada udamy się do Teatru Kamienica na spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w reż. Karola Stępkowskiego. Marzycielska Ania skradnie serca swych opiekunów – Maryli i Mateusza – rozbawi dzieci do łez i pokaże, że wiara w marzenia czyni cuda, a bycie damą nie zależy od ilości kwiatów na kapeluszu, ale od tego jak potrafimy wybrnąć z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

9 listopada, w ramach prezentacji pasji i zainteresowań naszych uczniów, dzieci opowiedzą o tym, czym interesują się najbardziej.

23 listopada w ramach projektu Eko Planeta będziemy się zagłębiać w różnorodne gatunki drzew, poznając ich nazwy i specyfikę w języku angielskim.

 

KLASA 6

18 listopada wybierzemy się do Teatru Roma na muzyczny spektakl pt. „Księga Dżungli”. Jest to propozycja Novej Sceny Teatru Muzycznego ROMA, skierowana głównie do młodego widza. To historia chłopca zwanego Żabą, który trafia do dzikiej i bezwzględnej, ale kierującej się swoim odwiecznym prawem zwierzęcej społeczności. Uwspółcześniona adaptacja powieści potraktowana została jako wspaniała okazja do zmierzenia się z trudnościami i możliwościami jakie stwarza zderzenie się dziecięcego świata, ze światem tak zwanych dorosłych.
 

24 listopada weźmiemy udział w lekcji pt. „W świecie mitów”. Nie można wyobrazić sobie kultury europejskiej bez starożytnej Grecji i Rzymu. Mity antyczne od zawsze były źródłem alegorii i symboli oraz natchnieniem dla twórców dzieł sztuki. Przekonamy się o tym, oglądając dzieła z kolekcji muzealnej Muzeum Narodowego.

 

KLASA 7

16 listopada udamy się do Muzeum Warszawskiej Pragi na lekcję zatytułowaną "Cała Praga w trzech budynkach". W czasie zwiedzania poznamy historię warszawskiej Pragi na tle historii Warszawy i Polski. Analizować będziemy fotografie, obrazy i mapy. Przyjrzymy się obiektom wytworzonym w praskich fabrykach i warsztatach rzemieślniczych. Posłuchamy wspomnień prażan i prażanek z Archiwum Historii Mówionej. 

29 listopada odbędą się Andrzejki klasowe. W ramach Andrzejek zgodnie z tradycją będziemy bawić się we wróżenie, w tym wróżenie z wosku.

 

KLASA 8

9 listopada odbędzie się wirtualny spacer po Muzeum Pamięci Sybiru - wydarzenie to ma na celu uzmysłowienie dzieciom, jak ważnym elementem polskiej historii i kultury jest Sybir.
 

16 listopada wysłuchamy wykładu online prof. Marii Korytowskiej "O dziedzictwie Romantyzmu". Wykład zorganizowany przez Polską Akademię Umiejętności ma na celu ukazanie różnych aspektów Romantyzmu, epoki literackiej, która do dziś inspiruje pokolenia Polaków do dyskusji o istocie kultury narodowej.
 

23 listopada poznamy metody sporządzania notatek z lektur - wirtualne warsztaty . Celem warsztatów jest uzmysłowienie uczniom, że istnieje mnóstwo nowoczesnych metod notowania, o których nie wszyscy jeszcze słyszeli, a których skuteczność została potwierdzona naukowo.