Dawne techniki malarskie – warsztaty w Zamku Królewskim

12 września 2016

Dzisiejsza wycieczka była bardzo udana. Dzieci malowały obraz techniką tempery jajowej. W drugiej części lekcji obejrzeliśmy wybrane, a rzadko pokazywane wycieczkom szkolnym sale zamkowe: Canaletta, Balową, Tronową, Poselską. Wyjątkową atrakcję stanowiło wejście do Galerii Lanckorońskich i obejrzenie dwóch dzieł Rembrandta. Serdecznie dziękujemy Mamie Andrzeja i Witka za niezapomniane wrażenia.

W Zamku Królewskim byliśmy w Pałacu pod Blachą. Poznawaliśmy tajemnice różnych barwników i robienia z nich farb. Samodzielnie robiliśmy farby na bazie kurzego żółtka. Później malowaliśmy znaki zodiaku. W drugiej części wycieczki zwiedzaliśmy sale wystawowe, między innymi salę z obrazami Rembrandta i Salę Tronową. To była naprawdę ciekawa wyprawa.

Michał Biały

Tempera jajowa to technika polegająca na zmieszaniu pigmentu ze spoiwem z żółtka jajka kurzego i białego wina. Tak powstaje farba. Malowałem wizerunek Wodnika. Bardzo interesujący był spacer po salach zamkowych.

Janek Bocheński