"Inook i tajemnica słońca" w Teatrze Baj.

26 lutego 2008

Historia i obyczaje Eskimosów często są nam mało znane. Dzięki przedstawieniu "Inook i tajemnica słońca", którego głównym bohaterem jest dzielny chłopiec o imieniu Inook, nasi uczniowie mieli okazję poznać obyczaje, tradycje oraz sztukę ludzi zamieszkujących Arktykę.

Śnieżno-biała scenografia oddawała mroźny klimat tej surowej części świata. Na scenie gra świateł, a także poruszająca się dekoracja spowodowały niemal odczuwalny chłód arktycznego wiatru. Elementy stroju lalek nawiązywały do etnicznej sztuki Eskimosów: kości, harpuny, drewno, kultowe maski, skóra, rzeźba. Spektakl odkrywał przed dziećmi fragmenty bogatej tradycji, która związana jest z warunkami życia Eskimosów. Łowiectwo, tryb życia podporządkowany naturze, przynależność do grupy, a także wartości takie jak: męstwo, odwaga, przyjaźń, charakteryzują grupy zamieszkujące dalekie przestrzenie Arktyki.

Po powrocie do szkoły, pełni wrażeń i emocji uczniowie wykonali prace plastyczne. Każdy miał okazję opowiedzieć własnymi słowami jedną z przygód głównego bohatera. W pamięci wszystkich uczniów pozostała scena, gdy kilkuletni Inook próbuje obronić ojca przed atakiem niedźwiedzia. Pomoc chłopca pokazuje jak odwaga i waleczność są ważne w życiu młodego Eskimosa.