Klasa VI

23 czerwca 2017
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego

Dzisiaj ostatni dzień roku szkolnego, przed nami wyjątkowo długie, bo trwające do 4 września wakacje. Uczniowie z bardzo dobrymi świadectwami w rękach z radością rozeszli się do domów. „Lato czeka …Pitagoras bywaj zdrów….”. Uczniowie naszej klasy cieszyli się, że spotkają się za dwa miesiące.

				
22 czerwca 2017
Piknik z okazji 20-lecia istnienia szkoły

Po środowych oficjalnych obchodach 20-lecia szkoły, w czwartek nadszedł czas na kameralną uroczystość. Popołudnie przy grillu na odświętnie przystrojonym szkolnym podwórku dało możliwość spotkania wielu absolwentów i rodziców. Obecna była dyrekcja, nauczyciele
i pracownicy naszej szkoły. Dla młodszych dzieci zorganizowano wiele atrakcyjnych gier
i zabaw. Było także dużo piknikowego jedzenia: kiełbaski, owoce, słodycze, soki i napoje. Atmosfera pikniku była taka, jak nasza szkoła – miła i rodzinna.

 

				
21 czerwca 2017
Artystyczne Zakończenie Roku Szkolnego połączone z obchodami 20 – lecia istnienia PSP 114 z obchodami 20 – lecia istnienia PSP 114

Uroczystość jubileuszu 20-lecia naszej szkoły w Teatrze Rampa rozpoczęły okolicznościowe przemówienia. Przedstawiciel burmistrza dziękował i gratulował założycielom i właścicielom szkoły Państwu Rosińskim za stworzenie tak wspaniałego dzieła a pracownikom szkoły życzył wytrwałości i owocnej pracy. Nauczyciele oraz rodzice wyrazili wdzięczność i uznanie dyrekcji za wieloletnią pracę na rzecz dzieci.

 

				
7 czerwca 2017
Piknik z okazji Dnia Dziecka

Jak co roku, na terenie plebanii przy Placu Szembeka zorganizowany został piknik z okazji Dnia Dziecka. Do dyspozycji dzieci było boisko piłkarskie i nadmuchane zabawki, po których można było biegać, zjeżdżać i skakać. Po wysiłku fizycznym na dzieci czekały pieczone na grillu kiełbaski z chlebem i woda mineralna. Gdy na zegarze wybiła godzina trzecia, nadszedł czas na pożegnanie i powrót do domu.

 

				
30 maja 2017
Spotkanie z Antkiem Grabowskim z cyklu „W świecie mojej pasji”

Tym razem byliśmy świadkami prezentacji sportowej. Antek zaprezentował nam zimową dyscyplinę  – hokej na lodzie.

 

Antek z drugiej klasy opowiadał nam o początkach swojej pasji, lekcjach pilotażowych, treningach. Oglądaliśmy też fragmenty meczów i „zbroję” hokeisty. Najbardziej podobał mi się kask hokeisty. Był bardzo ładny, ale wyglądał na ciężki. Na zakończenie był konkurs z nagrodami.

Stanisław Mazur

 

				
8-12 maja 2017
Zielona Szkoła

Podczas tegorocznej zielonej szkoły zwiedzaliśmy zamki w Malborku i Gniewie, Gdańsk i Krynicę Morską oraz ciekawe Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Dużo czasu przeznaczyliśmy na zabawę i rekreację: graliśmy w piłkę, pokonywaliśmy przeszkody w parku linowym, szukaliśmy skarbów na plaży, piekliśmy kiełbaski na ognisku. Dobrym wspomnieniom nie przeszkodziło nawet to, że była to najzimniejsza zielona szkoła w historii naszej szkoły.

 

				
28 kwietnia 2017
Spotkanie z byłym zawodowym żołnierzem, panem Piotrem Żygadło

W ramach cyklu „W przyszłości chcę być” w naszej szkole miało miejsce spotkanie z panem Piotrem Żygadło, byłym żołnierzem, członkiem jednostki specjalnej „Grom”.

Nasz gość, pokazując slajdy dokumentujące misje jednostki w krajach Bliskiego Wschodu, odpowiadał na pytania dzieci dotyczące specyfiki tego zawodu, służby w Gromie, pomocy niesionej innym, najciekawszych wspomnień. Spotkanie pokazało uczniom, jak ofiarną i niebezpieczną a jednocześnie pożyteczną dla kraju i poszczególnych ludzi jest służba wojskowa.

 

				
19 kwietnia 2017
Muzeum Techniki

Dzieci uczestniczyły w lekcji „Jak powstaje prąd elektryczny” oraz w pokazie „Szklana Panienka”. Lekcja o prądzie, w czasie której dzieci same wykonywały proste eksperymenty stanowiła powiązanie zjawisk elektrycznych z magnetyzmem. Szklana Panienka to modelowa prezentacja poszczególnych organów z uwzględnieniem funkcji, jakie pełnią one w ludzkim organizmie.

 

				
8-9 marca 2017
Szkolne Mistrzostwa Wiedzy 2017

Tegoroczne mistrzostwa były wyjątkowo emocjonujące. Uczniowie odpowiadali na szereg pytań ze wszystkich dziedzin wiedzy objętych programem nauczania. Na szczególną uwagę zasługuje zacięta dogrywka pomiędzy dwoma faworytami: Tymonem z klasy 1 i Albertem z klasy 5. Po wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsce zajął Albert. Gratulujemy zwycięzcy, finalistom oraz wszystkim uczestnikom.

 

				
1 marca 2017
Kosmiczna Wystawa

W czasie tej wycieczki przekroczyliśmy Geteway to Space, bo tak nazywała się wystawa wprowadzająca nas w historię i tajniki lotów kosmicznych. Ciekawe eksponaty, film i opowieści przewodnika przykuły uwagę uczniów. Chłopców interesowały rozwiązania techniczne natomiast dziewczynki zwracały raczej uwagę na wygląd kombinezonów, ciekawsze epizody z historii podboju kosmosu, kulinaria. Oczywiście najciekawsze okazały się te fragmenty wystawy, gdzie uczniowie mogli, choć na moment, poczuć się kandydatami na kosmonautów.

 

				
10 lutego 2017
Bal karnawałowy

Naukę w I semestrze zakończyliśmy tradycyjnym balem karnawałowym. Tańce przeplatane były wieloma konkursami, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Wspaniałe stroje prezentowano podczas wyboru królowej i króla balu. Tytuł królowej zdobyła hiszpańska tancerka - Ania Podstawska z piątej klasy a królem został Staś Mazur z klasy szóstej przebrany za kapitana samolotu. Tegoroczny bal był wyjątkowo udany.

 

				
7 lutego 2017
Spotkanie z pisarką panią Aleksandrą Tyl w ramach cyklu „W przyszłości chcę być”

Nasz gość pisze powieści dla dorosłych. Są na tyle atrakcyjne, że doczekały się wielu wznowień i kontynuacji. Pani Aleksandra wprowadziła nas w świat pisarstwa. Mówiła o najważniejszych zasadach pisania książki: o ciekawej fabule, czyli treści książki, która może być wielowątkowa, o ładnym stylu, i otwartym lub zamkniętym zakończeniu. Spotkanie bardzo się podobało, szczególnie młodszym dzieciom.

 

				
1 lutego 2017
Planeta robotów

Informatyka, zdalne sterowanie, żyroskopy, ultradźwięki i klocki Lego znalazły wspólny mianownik w postaci robotyki. Warsztaty, na których zaprezentowano uczniom naszej szkoły budowę i zakres działania robotów, cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a uczestnicy czekają na kolejne, już zapowiedziane, zajęcia.

				
25 stycznia 2017
Spotkanie z księdzem misjonarzem

Wizyta misjonarza - księdza Tomasza okazała się wspaniałą wyprawą na Madagaskar. Uczniowie z zapartym tchem oglądali dzikie krajobrazy, słuchali o trudnych warunkach życia mieszkających tam rówieśników, podziwiali różnorodność kulturową mieszkańców wyspy. Szczególny zachwyt wzbudziły przedmioty rękodzieła prezentowane przez księdza. Słuchacze ze zdziwieniem spostrzegli, że praca misyjna to przede wszystkim udzielanie wsparcia w pokonywaniu trudności i niesienie radości z życia.

 

 

				
4 stycznia 2017
Centrum Nauki Kopernik

Trzygodzinny spacer wzdłuż wielu stanowisk do wykonywania eksperymentów był dla wszystkich ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Uczniowie dobrze radzili sobie z obsługą nawet skomplikowanych urządzeń. W sytuacjach trudnych prosili o pomoc pracowników centrum, którzy wyjaśniali przebieg złożonych doświadczeń.

 

				
22 grudnia 2016
Wigilia klasowa

Wigilie klasowe upłynęły tradycyjnie w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Po ogólnych życzeniach dzieci podzieliły się opłatkiem i przystąpiliśmy do słodkiej uczty z domowymi i kupionymi wypiekami. Wszyscy nie mogą doczekać się świąt.

 

Nie mogłam się doczekać wigilii z moimi koleżankami i kolegami z klasy. Było bardzo uroczyście. Przyniosłam napoje i dwie białe świece. Podzieliliśmy się opłatkiem i wszyscy wszystkim złożyli świąteczne i noworoczne życzenia. Staś złożył życzenia w imieniu całej klasy Panu Dyrektorowi. Cieszę się, że nadchodzą święta.

				
20 grudnia 2016
Przedświąteczna wycieczka

Tuż przed świętami wybraliśmy się na wycieczkę do lasu. Ponieważ jednak dzieci po lekcji wf były głodne, zaczęliśmy od wizyty w pizzerii. A potem – autobusem za miasto. Przy świetle latarek dotarliśmy do polany otoczonej sosnami. Tam poczuliśmy niesamowity smak świąt. Gęstwina młodych sosen, mgła i kolędy wprawiły nas w nastrój tajemnicy Bożego Narodzenia.

 

				
14 grudnia 2016
Kiermasz Świąteczny 2016

Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole zorganizowany został kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Wszystkie dzieci, nauczyciele, rodzice zaangażowali się w przygotowanie ozdób, słodyczy i wypieków świątecznych. Atrakcją było stoisko z watą cukrową i komnata czarodzieja. Kulminacyjnym punktem kiermaszu była licytacja najbardziej pomysłowych ozdób i okazałych wypieków. Zebraliśmy 3000zł dla potrzebujących dzieci.

 

				
7 grudnia 2016
Spotkanie z Panem Marcinem Blachą

Spotkanie w ramach cyklu „W przyszłości chcę być…” z Panem Marcinem Blachą scenarzystą gier komputerowych

 

Opowiadając o swojej profesji pan Marcin doradzał uczniom, co trzeba zrobić, by zostać scenarzystą. Podstawowym warunkiem zajęcia się tym zawodem jest fantazja kształcona poprzez czytanie książek. Ważny jest także ładny styl pisania i pomysłowość. Gość pokazał przykład gry, którą może stworzyć każdy uczeń, choć trochę interesujący się tworzeniem i zapisywaniem własnych opowieści i informatyką.

 

				
29 listopada 2016
Andrzejki klasowe

Wróżby andrzejkowe to wieloletnia tradycja mająca swoje początki w starożytnej Grecji. Kiedyś dotyczyła zabiegów matrymonialnych, dzisiaj jest pretekstem do wspólnej zabawy pobudzającej wyobraźnię i integrującej dzieci o różnych zainteresowaniach.

Jak zwykle najważniejsze wróżby lane były z wosku. Kolejną zabawą były dowcipy odnajdywane po przekłuciu balonów. Było też nakłuwanie imion żeńskich i męskich przez dziewczynę lub chłopca. Zabawy te zintegrowały całą klasę.

 

				
16 listopada 2016
Zwiedzanie „Niewidzialnej Wystawy”

Zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy było niezwykłym doświadczeniem. Pozwoliło nam wejść w świat osób niewidomych. Poznaliśmy wiele przyrządów ułatwiających im życie a także, przebywając w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, mogliśmy wczuć się w rolę osoby z taką niepełnosprawnością. By poradzić sobie, musieliśmy użyć słuchu, dotyku, powonienia i równowagi. Dowiedzieliśmy się też, jak pomóc osobie ociemniałej na ulicy. Udział w tej wycieczce jest niezapomnianym przeżyciem, które wzmaga empatię w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi.

 

				
17 października 2016
Spotkanie z architektem - panią Katarzyną Głażewską

W ramach cyklu „W przyszłości chcę być” o swojej profesji opowiadała pani Katarzyna Głażewska. Poznaliśmy tajniki zawodu architekta. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje budynek od pomysłu do realizacji. Wykład poparty był ciekawymi slajdami, pokazem makiet osiedli mieszkaniowych, szkicami i projektami architektonicznymi. Na pytanie, kto chce w przyszłości zostać architektem, ujrzeliśmy las podniesionych do góry rąk.

 

				
11 października 2016
Warsztaty i spektakl „Cyrulik sewilski” w Operze Kameralnej

„Cyrulik sewilski” to najsłynniejsza opera Gioacchino Rossiniego. Piękna muzyka, perfekcyjne wykonanie, akcenty komediowe opery a także warsztaty wprowadzające widzów w klimat epoki i akcję sztuki włoskiego mistrza sprawiły, że dzieci opuszczały gmach opery z postanowieniem, że koniecznie muszą tu jeszcze wrócić.

 

				
5-7 października 2016
Wycieczka do Olsztyna

Tegoroczna jesienna wycieczka była prawdziwie deszczowa. Padało prawie przez cały czas. Nie zniechęciło nas to jednak do zwiedzenia ciekawych zabytków takich jak zamki w Olsztynie i w Nidzicy. Był też czas na integracyjne gry i zabawy, kąpiel w basenie, film czy dyskotekę. Dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do domów.

 

				
12 września 2016
Dawne techniki malarskie – warsztaty w Zamku Królewskim

Dzisiejsza wycieczka była bardzo udana. Dzieci malowały obraz techniką tempery jajowej. W drugiej części lekcji obejrzeliśmy wybrane, a rzadko pokazywane wycieczkom szkolnym sale zamkowe: Canaletta, Balową, Tronową, Poselską. Wyjątkową atrakcję stanowiło wejście do Galerii Lanckorońskich i obejrzenie dwóch dzieł Rembrandta. Serdecznie dziękujemy Mamie Andrzeja i Witka za niezapomniane wrażenia.

 

				
10 września 2016
Praskie Prezentacje 2016

W upalną sobotę, zwiastującą raczej początek wakacji a nie początek roku szkolnego, organizacje kulturalne, placówki oświaty, kluby sportowe i organizacje pozarządowe Pragi Południe spotkały się na festynie „Nad Balatonem”. PSP 114 miała tam również swoje stoisko. Jednak największym sukcesem był występ uczniów naszej szkoły na festynowej estradzie. Dzieciaki brawurowo wykonały Piosenki Pana Wojtka, co spotkało się z żywiołową reakcją widowni.

 

				
1 września 2016
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016

W tym roku rozpoczęcie nauki uświetnili wykonawcy muzyki poważnej: zasłużona dla propagowania muzyki klasycznej pani Violetta Łabanow pianistka i klawesynistka oraz pan Grzegorz Żołyniak bas Warszawskiej Opery Kameralnej. Usłyszeliśmy więc arie operowe, a dźwięki muzyki Mozarta i Rossiniego wprawiły słuchaczy w dobry, pogodny nastrój. Po koncercie dzieci zeszły do klas, by rozpocząć naukę w nowym roku szkolnym.