Lekcja historii z Bractwem Kerin

4 listopada 2009

Opinie dzieci:
Dzisiaj odwiedziło nas w szkole Bractwo Rycerskie Kerin. Panowie pokazywali nam różne stroje ludzi z dawnych czasów. Walczyli, by zademonstrować jak kiedyś używano mieczy, toporów i różnych innych broni. Opowiadali o tym, w jaki sposób posługiwano się przyrządami w Średniowieczu.

Marysia Sarnacka

(...) na początku panowie z Bractwa Rycerskiego mówili nam, kim jest szlachcic. Szlachcic to człowiek, który ma duże przywileje. Jest na ogół bogaty, ma dużo służby i wysokie stanowisko w hierarchii państwowej. Rycerze mieli pochodzenie szlacheckie.

Adam Grzybowski

Chłopcy zwracali uwagę na złe traktowanie chłopów przez szlachciców. Bruno wspominał mrożące krew w żyłach opowiadanie o "szlachcicu, który tonął. Uratował go chłop. A potem szlachcic zabił tego chłopa".

Interesowała ich też broń i zbroje. Adam wymienił takie uzbrojenie jak "miecz półtoraręczny, szabla, sztucer, topory jednostronne, topór dwustronny, korbacz. Jeden z chłopców próbował poruszać się w zbroi rycerskiej, co nie było takie łatwe".

Natomiast dziewczynkom utkwiły w pamięci opowieści o wojnach polsko - szwedzkich. Przyczynił się do tego fakt, że Ewelinę i Magdę przebrano za dwie straszne Szwedki. Magdzie dano strój niewiasty szwedzkiej, a potem, żeby Ewelinie nie było smutno podano jej muszkiet.

Zosia Precht