Planeta robotów

1 lutego 2017

Informatyka, zdalne sterowanie, żyroskopy, ultradźwięki i klocki Lego znalazły wspólny mianownik w postaci robotyki. Warsztaty, na których zaprezentowano uczniom naszej szkoły budowę i zakres działania robotów, cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a uczestnicy czekają na kolejne, już zapowiedziane, zajęcia.

Dzisiaj naszą szkołę odwiedził klub robotyki specjalizujący się w budowie z klocków LEGO robotów Mindstorms. Pokazali nam kilka robotów zbudowanych przez klubowiczów oraz najważniejsze elementy składowe tych urządzeń. Najpierw widzieliśmy robota – kobrę wyposażonego w czujniki podczerwieni sterowanego za pomocą tych promieni. Na końcu bawiliśmy się robotami, które prowadziły walkę sumo. Naprawdę bardzo podobały mi się te warsztaty.

Staś Mazur

Drugi robot miał czujniki, dzięki którym rozróżniał barwy i czujniki fal ultradźwiękowych. Był to robot typu segway,  który jest stabilny dzięki żyroskopowi.

Antonina Merecz

Każdy miał okazję posterować którymś z robotów. Ja sterowałam robotem typu SAR (secure and rescue) służącym do ratowania ludzi i obiektów stałych. Mnie przypadło „uratowanie” stosika plastikowych oponek. Nie poszło mi najlepiej. Uważam, że spotkanie było bardzo interesujące.

Marianna Kaniewska