Wycieczka do Muzeum Narodowego

14 kwietnia 2010

14 kwietnia wzięliśmy udział w lekcji muzealnej "Z archeologią za pan brat". Pani przewodnik podała wiele ciekawych informacji na temat pracy archeologa. Mówiła o przyrządach, jakimi się on posługuje. Opowiadała o metodach odkrywania miejsc, w których warto prowadzić prace wykopaliskowe. Dalej wyjaśniała jak wydobywa się z ziemi cenne przedmioty oraz jak ustala się ich wiek i przeznaczenie. Zapoznaliśmy się z jednym z największych polskich dokonań archeologicznych, rekonstrukcji dzieł sztuki miasta Faras. Na koniec sami mogliśmy poczuć się archeologami...

A oto, co napisały dzieci:

...archeology to osoba odkrywająca dawne przedmioty, wcześniej używane przez ludzi, często nam współcześnie nie znane. Są to zazwyczaj dzbany gliniane, dawne monety, biżuteria. Dowiedzieliśmy się jak prowadzone są wykopaliska na miejscu gdzie zostanie odkryta duża osada. Pod koniec lekcji mieliśmy zadanie podzielić się na grupy i znaleźć przedmioty, jakie przedstawiały rysunki. Po tej zabawie wypełniliśmy test, który miał sprawdzić ile zapamiętaliśmy z lekcji. Uważam, że była to udana wycieczka.

Ewelina Rybus

Widzieliśmy makietę zniszczonego kościoła w Faras. Faras to nieistniejące już miasto na terenie jednego państwa afrykańskiego. Pod koniec lekcji oglądaliśmy grobowce faraonów i mumie. Potem wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo ciekawa.

Adam Grzybowski