Wycieczka do Muzeum Techniki

12 maja 2010

Dnia 12 maja wybraliśmy się do Muzeum Techniki na lekcję pt. "Fizyka jest ciekawa". Dla większości z nas była to pierwsza okazja, by zgłębić tajniki tej wymagającej i niezwykle ciekawej dziedziny.

Ze szkoły wyszliśmy około godziny 9:00 rano. Zwartą grupą dotarliśmy na przystanek, z którego autobusem dojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki.

W dużej sali - pełnej starych eksponatów - spotkaliśmy naszą panią przewodnik. Dowiedzieliśmy się o tym, że zjawiska fizyczne można obserwować w życiu codziennym, a następnie uczestniczyliśmy w kilku interesujących wykładach zilustrowanych doświadczeniami.

Najpierw przewodniczka objaśniła nam działanie grawitacji, a zaraz potem zademonstrowała to zjawisko używając szklanych rurek, w których zamknięte były małe przedmioty o różnej masie. Kolejnym zagadnieniem było zjawisko fal wywoływanych uderzeniami małego kowadełka o powierzchnię wody. W miarę wzrostu częstotliwości uderzeń, fale powstawały coraz gęściej. Intrygujące były też obserwacje zjawiska odbicia światła i rozszczepienia światła w pryzmacie przeprowadzane w ciemni. Warto też wspomnieć o doświadczeniu z kołem Maxwella, dzięki któremu zrozumieliśmy jak energia potencjalna koła została zamieniona na energię ruchu obrotowego i posuwistego koła.

Po prezentacji wszystkich stanowisk mogliśmy jeszcze raz - samodzielnie - pobawić się udostępnionymi urządzeniami.

Żałuję, że wystawa nie była złożona z większej ilości prezentacji. Poznaliśmy zaledwie kilka zjawisk. Mam nadzieję, że pozostałe tajemnice fizyki zostaną rozwiązane następnym razem.

Kuba Radzikowski

Oto wrażenia innych uczestników wycieczki:

Według mnie wycieczka była udana. Wiele się nauczyłam i mam nadzieję, że po tej lekcji nauka fizyki w gimnazjum będzie dla mnie ciekawsza.

Marianna Witkowska

Muszę przyznać, że kilku eksperymentów nie zrozumiałem. Zdecydowanie bardziej wolę zagadnienia humanistyczne. Dla mnie fizyka nie wydała się zbyt ciekawa. Już się boję co będzie w gimnazjum.

Maciak Kieszkowski