Wycieczka do Muzeum Techniki

15 września 2009

Dnia 15 września wybraliśmy się do Muzeum Techniki na wystawę poświęconą historii szpiegostwa i technik, które ułatwiały agentom realizację tajnych misji.

"Tajemniczy świat techniki szpiegowskiej" to prezentacja wielu unikalnych przyrządów używanych przez międzynarodowe służby specjalne. Oprócz broni tradycyjnej mieliśmy okazję zobaczyć urządzenia podsłuchowe, miniaturowe aparaty fotograficzne, sztylety i inne akcesoria. Dowiedzieliśmy się jak istotna była sztuka odpowiedniego kamuflażu. Szpiedzy ukrywali broń w zwyczajnych na pozór przedmiotach. Potrafili też zmienić własną tożsamość i wygląd zewnętrzny. Pomysłowość techniczna zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. To, co do tej pory kojarzyło się z filmami i powieściami szpiegowskimi, stało się dostępne dla zwiedzających, odsłaniając przed ciekawskimi swoje ściśle strzeżone tajemnice.
Wszyscy goście Muzeum mieli okazję pobawić się w szpiegów za pośrednictwem kilku gier interaktywnych sprawdzających pamięć i spostrzegawczość.
Dodatkową atrakcją wystawy były oryginalne rekwizyty używane przez aktorów podczas realizacji filmów o Jamesie Bondzie - w tym dwa samochody: Aston Martin Rogera Moore'a i BMW Pierce'a Brosnana.
Po wystawie wybraliśmy się na spacer do parku, gdzie spędziliśmy czas na wczesnojesiennym spacerze, korzystając z pięknej, słonecznej pogody.
Wróciliśmy do szkoły o 13:40 i jeszcze długo wymienialiśmy się wrażeniami.
Ta muzealna lekcja była niezwykle ciekawa, ponieważ pozwoliła nam przyjrzeć się tajemniczemu i niedostępnemu światu. Zapoznaliśmy się z dramatycznymi biografiami wielu agentów wywiadów. Mimo tego w pamięci pozostanie przesłanie, które widniało przed wyjściem z sali muzealnej - "najlepsi szpiedzy są nieznani" - osłonięci nieprzeniknioną, elektryzującą tajemnicą.

Uczniowie klasy 5 i 6