Wycieczka do Wilanowa

15 lutego 2010

W poniedziałek - tuż po feriach zimowych - klasy IV-VI wybrały się na wycieczkę do królewskiego pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. "Mitologia na usługach króla" była tematem lekcji muzealnej, w której uczestniczyliśmy.

Naszą uwagę skupiały przede wszystkim dzieła sztuki nawiązujące do niezwykłych opowieści o bogach i herosach. Pani przewodnik zachęciła nas do tego, żebyśmy potraktowali pałac jak otwartą księgę. Oglądając sceny rodzajowe z życia mitologicznych bohaterów przedstawione w malarstwie i rzeźbie nauczyliśmy się odczytywać zawarte w nich treści. Zrozumieliśmy, że pod postaciami bogiń i bogów ukryci zostali gospodarze pałacu, a ich przedstawienia podkreślają zalety królewskiej pary i siłę łączącego ich uczucia.

Druga część lekcji była zupełnie niecodzienna i zaskakująca. Przebieraliśmy się za mitologicznych bogów i stworzyliśmy imponujący korowód postaci, które do tej pory znaliśmy jedynie z książek. Każdy z bogów opatrzony był swoim atrybutem, który w sposób symboliczny nawiązywał do jego niepowtarzalnego charakteru i funkcji.

Uczniowie najbardziej ucieszyli się z możliwości przebrania się w postacie mitologiczne i chętnie uczestniczyli w tej niecodziennej zabawie. Panował wesoły i sympatyczny nastrój. Jednocześnie zdobyliśmy wiele cennych, nowych informacji. Pałac w Wilanowie nie bez przyczyny został wybrany na miejsce tej lekcji, gdyż epoka, w której żyli jego mieszkańcy, była okresem wielkiego powrotu do starożytności.

Maciek Kieszkowski

Uważam, ze wycieczka była dobrze zorganizowana, ponieważ dowiedzieliśmy się wiele o rezydencji Jana III Sobieskiego i o czasach, w których żył. Jednocześnie zdobywając nową wiedzę świetnie się bawiliśmy.

Kazik Łysiak