„Prosto spod prasy” - warsztaty grafiki w Zamku Królewskim

29 kwietnia 2016

Zajęcia graficzne należały do wyjątkowo udanych. Dzieci poznały szereg technik wykonywania grafiki. W dalszej części zajęć każde dziecko wykonało własną pracę graficzną.

Dzieci wyszły z zajęć szczęśliwe, choć nieco ubrudzone farbą.

Zajęcia odbywały się w Pałacu Pod Blachą. Prowadziła je Pani Agnieszka Lichacz, mama Andrzeja i Witka. Najpierw oglądaliśmy prezentację o grafice. Później rysowaliśmy na kartkach różne rzeczy i wykuwaliśmy je na płytce. Ja zrobiłam pieska. Następnie płytkę przenosiło się na gazetkę i smarowało się specjalną farbą. Po włożeniu płytki do drukarki przykrywało się ją kocem i kręciło prasą by powstała trwała grafika. Te zajęcia bardzo mi się podobały i chciałabym jeszcze raz w nich uczestniczyć.

Marika Korytkowska

Na początku musieliśmy wymyślić projekt grafiki. Potem dostaliśmy kawałek materiału, na którym każdy wyrył gwoździem swój obrazek. Następnie trzeba było obrazek zalać farbą drukarską, ścisnąć na innej kartce i już była gotowa grafika.

Witek Lichacz

Po prezentacji próbowaliśmy zrobić drzeworyt. Robi się go w drewnie, następnie natłuszcza się farbą i odbija. My robiliśmy linoryt a potem odbijaliśmy na drukarce ręcznej na kolorowych kartkach. Ja zrobiłam cztery odbitki. Później pani oprowadziła nas po zamkowej bibliotece królewskiej. Było naprawdę super!

Ania Malicka

Biblioteka królewska jako jedyna przetrwała II wojnę światową. Były tam mapy, portrety i obrazy. Moim zdaniem było bardzo interesująco. Szczerze mówiąc myślałem, że będziemy oglądać jakieś zbroje i broń, ale mimo to było świetnie.

Leonard Reszka