Akademia - Bitwa o Olszynką Grochowską

22 marca 2011

Na całym obszarze naszego kraju znajdują się miejsca, gdzie w przeszłości miały miejsce bitwy. Tak również miało miejsce na terenie, gdzie znajduje się nasza szkoła. Dnia 25 lutego 1831r. rozegrała się tu jedna z najkrwawszych bitew powstania listopadowego, tzw. bitwa o Olszynkę Grochowską. Dlatego też, dla upamiętnienia tego wydarzenia i uczczenia poległych w bitwie, starsze klasy przygotowały akademię.

Pouczające referaty i wygłoszone wiersze przybliżyły wszystkim zgromadzonym najważniejsze informacje dotyczące bitwy. Jednak to znakomita prezentacja (nagranie rekonstrukcji bitwy o Olszynkę) Krzysztofa Zatryba, ucznia szóstej klasy, w pełni oddała atmosferę tych ważnych dni.

W takich momentach jesteśmy dumni z Polski i Polaków.

Katarzyna Nawrot

W bitwie poległo ok. 7 tys. żołnierzy polskich oraz 10 tys. rosyjskich. Takie liczby są dla mnie nie do wyobrażenia. Chociaż wiem, że były bitwy, w których poległo o wiele więcej osób.

Dawid Łojek

Dziwne jest uczucie, kiedy można sobie wyobrazić, że na terenie gdzie jest szkoła miała miejsce tak ważna dla Warszawy bitwa. Muszę poczytać więcej o tym wydarzeniu.

Tadeusz Witkowski