Akademia szkolna

22 MARCA 2011

Dnia 22 marca 2011r. odbyła się akademia szkolna upamiętniająca rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską, która rozegrała się 25 lutego 1831r. Maszerującemu traktem brzeskim na Warszawę ugrupowaniu armii feldmarszałka Dybicza przeciwstawiła się w rejonie Grochowa znacznie słabsza liczebnie armia polska. Główną pozycją polską był lasek Olszynka, otoczony mokradłami, które blokowały podejścia do Pragi. Bitwę uznaje się za nierozstrzygniętą, ponieważ zmusiła obie strony do odwrotu, jednakże uniemożliwiła wojskom rosyjskim szturm Warszawy.

Z okazji rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W największej sali zebrała się prawie cała szkoła. Dzieci ze starszych klas przedstawiły kilka przygotowanych przez siebie prezentacji. Najpierw dwie szóstoklasistki opisały bitwę i jej skutki. Zebrane dzieci słuchały ich z zaciekawieniem. Później piąta klasa przeczytała wiersze o tej tematyce. Na koniec uczniowie mogli obejrzeć fragmenty rekonstrukcji bitwy.

Myślę, że akademia była niezwykle pouczająca. Sądzę również, że nie była nudna, ponieważ młodsze klasy nie traciły zainteresowania tym, co działo się na scenie. Mnie osobiście podobało się i jestem zadowolony z przebiegu tej uroczystości.

Krzysztof Zatryb

Dnia 22 marca 2011r. w naszej szkole odbyła się akademia o Bitwie pod Olszynką Grochowską. Na początku odbyło się krótkie wprowadzenie historyczne. Ja oraz moja koleżanka Maja opowiadałyśmy o powstaniu listopadowym, a potem o samej bitwie. Następnie odbyła się prezentacja wierszy związanych z Olszynką. Później nasz kolega - Krzysiek przygotował prezentację multimedialną złożoną z fragmentów inscenizacji bitwy. Ta część akademii spotkała się chyba z największym entuzjazmem i uznaniem. Myślę, że ten apel był dobrym pomysłem na przypomnienie sobie historycznej lokalizacji naszej szkoły.

Agata Strupiechowska

22 marca zebraliśmy się w sali na górze. Tym razem nie był to koncert Pani Izy Zając. Uroczystym apelem chcieliśmy upamiętnić rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską. Zobaczyliśmy film, który zmontował mój kolega Krzysiek. Film był krótki, ale i tak zrobił na wszystkich duże wrażenie. Wygłoszony został też referat historyczny. Była to dość ciekawa prezentacja. Podobało mi się to wydarzenie i mam nadzieję, że niebawem powtórzy się okazja do nauczenia się czegoś nowego.

Wojtek Jakołcewicz