Doświadczenia z suchym lodem

3 marca 2016

Dwutlenek węgla to gaz, o którym dużo się mówi. Jego nadmiar szkodzi atmosferze. Ma jednak dużo ciekawych własności i zastosowań zarówno w życiu codziennym jak i technice. Kilka z nich przedstawionych zostało dzieciom w czasie lekcji wypełnionej eksperymentami.

Ze szklanego naczynia wydostawała się ogromna ilość białej mgły, opadając na biurko. Dwutlenek węgla szybko znikała w powietrzu. Wszyscy podchodzili, aby zanurzyć rękę w naczyniu wypełnionym mgłą. Eksperymenty podobały mi się.

Witek Lichacz

Nie wiedziałam, że dwutlenek węgla zgasi płonącą świeczkę. Można go przecież wykorzystać do gaszenia pożarów.

Albert Dybowski

Mnie najbardziej podobał się balonik, który został nadmuchany dwutlenkiem węgla wydzielającym się z wody. Ten gaz sam nadmuchał balonik. Te eksperymenty były bardzo ciekawe i pouczające.

Zosia Radzikowska