Muzeum Chopina

18 lutego 2016

W czasie lekcji „Podróże Fryderyka Chopina” poznaliśmy kulturę i zwyczaje panujące w XIX wiecznej Polsce i Europie. Poznaliśmy też tło historyczne tamtego okresu, realia zaborów, fakt wybuchu powstania listopadowego. Te elementy miały ogromny wpływ na muzykę mistrza. Jest ona zainspirowana zarówno motywami ludowymi jak i niespokojną sytuacją naszej ojczyzny w tamtym okresie. Muzyka Chopina podziwiana na wszystkich kontynentach jest ściśle związana z historią Polski, kraju, który wybitny kompozytor tak ukochał i do którego nie dane mu było, już po wyjeździe z Polski, powrócić.

 

Muzeum zrobiło na mnie duże wrażenie. Przy dźwiękach pięknej muzyki Chopina mogliśmy podziwiać osobiste pamiątki po kompozytorze: fotografie, rysunki i obrazy. Zainteresował mnie także fortepian Chopina i to, co mówił nam przewodnik, że na tym fortepianie ostatni raz grał tylko Chopin. Cieszę się bardzo, ze zwiedziłam to muzeum i na pewno jeszcze nie raz go odwiedzę. To była bardzo interesująca wycieczka.

Ania Podstawska

 

W czasie lekcji pan przewodnik oprowadzał nas po różnych salach. W każdej dowiadywaliśmy się czegoś interesującego o Fryderyku Chopinie i jego muzyce. Pobyt w każdym kraju w pewien sposób zaznacza się w muzyce polskiego kompozytora. Najwięcej jest jednak w muzyce Chopina motywów polskiej muzyki ludowej. W czasie lekcji zadawałem dużo pytań. Często zgłaszałem się do odpowiedzi. Uważam, że lekcja była bardzo ciekawa i chciałbym kiedyś tam wrócić i zwiedzić dokładnie to muzeum.

Andrzej Lichacz

 

Dla mnie ciekawe było to, ze muzycy wiedeńscy wypowiadali się chłodno o muzyce Chopina. Nie podobały im się głośne, silne, rewolucyjne akordy. Nie znali przecież burzliwej historii naszego kraju, która miała duży wpływ na twórczość Fryderyka. Lekcja była pouczająca.

Witek Lichacz