Muzeum Narodowe

1 lutego 2018

Dzieci zapoznały się z dziełami epoki średniowiecza. Oglądały obrazy /poliptyki/, rzeźby i inne eksponaty z tamtego okresu. Mogły dostrzec religijny charakter większości ówczesnych dokonań Przywołano cechy dwóch najważniejszych stylów tej epoki: gotyku i stylu romańskiego. Uczestnicy wycieczki zapoznali się także z warsztatem średniowiecznego malarza: zasadami tworzenia kompozycji i wykorzystaniem koloru.

Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Narodowe, gdzie mieliśmy dwugodzinną lekcję o sztuce średniowiecznej. Rozmawialiśmy o stylach, tematyce oraz przedstawianych na obrazach i płaskorzeźbach świętych. Dowiedzieliśmy się, jak w dawnych czasach pozyskiwano farby, na czym i z czego tworzono różne dzieła oraz jak postrzegany był kiedyś dzisiejszy jednorożec. Uważam, że warto odwiedzać takie miejsca ze względu na gigantyczne wystawy /średniowieczne obrazy/ i wynoszone stamtąd informacje.

Michalina Rychlik

Pani prowadząca opowiadała na czym i w jaki sposób malowano obrazy z tego okresu. Dostaliśmy też specjalne karty do uzupełniania o przedmiotach z wystawy aby np.: zaznaczyć słowa, które mówiły o wyglądzie jakiejś rzeźby. Moim zdaniem wystawa była bardzo ciekawa, szczególnie zwiedzana z przewodnikiem.

Zofia Radzikowska

Przewodniczka opowiadała nam również o tym skąd w średniowieczu brano farby. Okazało się, że najdroższym kolorem była purpura pozyskiwana z malutkich ślimaczków na południu Europy i Bliskim Wschodzie. Bardzo lubię jeździć na takie wycieczki. Uważam, że są bardzo rozwijające.

Andrzej Lichacz