Muzeum Powstania Warszawskiego

5 stycznia 2012

Dnia 5 stycznia 2012r. klasa 5. uczestniczyła w poruszającej lekcji historii zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem spotkania była bohaterska walka mieszkańców stolicy w obronie wolności oraz prezentacja ogromu zniszczeń wojennych, które doszczętnie zrujnowały stolicę. Zajęcia były prowadzone w niezwykle ciekawy sposób, w oparciu o kontakt z "żywą historią" - z wykorzystaniem eksponatów, fragmentów ekspozycji, prezentacji multimedialnych i innych elementów nauczania interaktywnego.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem historycznym na temat wybuchu II wojny światowej w Polsce. W dalszej części rozmawialiśmy o Powstaniu Warszawskim. Wysłuchaliśmy audycji z nagraniem przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Obejrzeliśmy też fotografie wojenne i krótkie filmy pokazujące jak Warszawa wyglądała w 1939r., a jak w 1944r. Porównywaliśmy też siły wojska polskiego i niemieckiego. Później zwiedziliśmy między innymi Pomnik Syreny, obejrzeliśmy pociski, samoloty i część kanałów. Dowiedzieliśmy się też o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Najwięcej przewodnik opowiadał o zniszczeniach Warszawy. Przerażające było to, że na nasze miasto bomby spadały co 20 minut.

Po lekcji poszliśmy na film trójwymiarowy, na którym ze szczegółami zaprezentowane zostały ruiny miasta. Widok zbombardowanych, spalonych budynków był okropny. Film ten pozwolił nam wyobrazić sobie skalę zniszczeń wojennych Warszawy. Wycieczka bardzo mi się podobała. Pan przewodnik był przygotowany i widać było, że lubi swoją pracę. Dowiedzieliśmy się dużo więcej niż podejrzewałam. Ta wycieczka pomogła nam zrozumieć tragiczne konsekwencje wojny.

Olga Grabowska

Usłyszeliśmy wiele strasznych i jednocześnie bohaterskich historii o powstańcach. Obejrzeliśmy też film pt. "Miasto w ruinach", który miał na celu uświadomić nam jak bardzo nasza stolica została zniszczona podczas II wojny światowej. Można nawet powiedzieć, że prawie zrównano ją z ziemią. Podczas oglądania filmu nie mogłem uwierzyć, że z tak pięknego miasta zostały same ruiny. Według mnie wycieczka była ciekawa i udana. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy, które wywarły na mnie duże wrażenie. Lekcja pokazała mi jak wyglądała wojna. Mam nadzieję, że w przyszłości zwiedzę całe Muzeum.

Michał Sztyk-Szymański

Uważam, że lekcja była ciekawa i można było z niej dużo skorzystać. Moim zdaniem najbardziej poruszającą częścią wykładu były opowieści o getcie. Niemcy ze szczególnym okrucieństwem prześladowali Żydów. Było to bardzo smutne i niesprawiedliwe, ponieważ oni także byli mieszkańcami stolicy i chcieli w niej zwyczajnie żyć. Wydaje mi się, że takie informacje są bardzo ważne i warto posiadać taką wiedzę.

Basia Szatkowska