Muzeum Techniki

12 czerwca 2014

Ilekroć idziemy do Muzeum Techniki dzieci są bardzo zainteresowane eksperymentami, jakie są im prezentowane. Tak było i tym razem. Lekcja poświęcona była zjawiskom, w których elektryczność odgrywała główną rolę. Przewodnik pokazywał, jak wywołać przepływ prądu, jak działa prądnica elektryczna, a także doświadczenia z elektrostatyki. Szczególnie istotny był eksperyment wykazujący, że żarówka pobierająca 60wat energii wykorzystuje z niej na świecenie tylko 3 waty, a reszta staje się źródłem ciepła. Przy okazji dzieci obejrzały inne wystawy tematyczne.

W czasie lekcji muzealnej pan opowiadał nam skąd się bierze prąd. Oglądaliśmy eksperymenty, w których powstawała elektryczność, nawet, przykładając ręce do metalowych płyt sami mogliśmy ją wywołać. Poznaliśmy urządzenie – prądnicę. Prąd w niej powstaje dzięki kręcącemu się w pobliżu metalowego drutu magnesowi. Ale najbardziej ze wszystkiego podobała mi się symulacja lotu samolotem na jednej z wystaw tematycznych.

Anna Zatryb

Eksperymenty z prądem były ciekawe, ale najlepsze było pomieszczenie z lustrami. Podobał mi się efekt wielokrotnego odbicia przedmiotów.

Weronika Słomkowska

Oprócz eksperymentów z prądem zaciekawiła mnie wystawa modeli samolotowych. Sam sklejam modele, więc zatrzymałem się, by obejrzeć zwłaszcza te największe.

Gabryś Cegieła