Oczami uczniów - "Inook i tajemnice słońca" w teatrze Baj.

26 lutego 2008

Inook to mały eskimoski chłopiec. W jego wiosce panuje głód. W zimie nie ma tu słońca. Eskimosi wierzą, że wszystkie zwierzęta idą za tą gwiazdą każdego roku opuszczając okolice wioski. Aby zapobiec głodowi, chłopiec zamierza złapać słońce i przyprowadzić je z powrotem. Po drodze napotyka różne przeszkody i przeżywa ciekawe przeszkody.

Razem z ojcem wyrusza na polowanie w nadziei, że upolują jakieś zwierzę. Nagle napada na nich niedźwiedź. W wyniku poniesionych w walce ran, ojciec Inooka umiera. Zrozpaczony chłopiec grzebie ojca w śniegu. Gdy Inook płacze nad grobem, przychodzi Duch Księżyca i mówi: "Dobrze, Inook. Mężczyzna musi nauczyć się płakać". Nagle pojawia się Duch Wiatru. Inook prosi go o wskazanie drogi do słońca. Podczas podróży Duch Wiatru każe chłopcu zabić fokę. Dzięki temu Inook spotyka Boginię Morza - Sumnę. Musi rozwiązać jej zagadkę, aby móc iść dalej. Pod koniec swojej podróży trafia do Komnaty Cieni, gdzie Duch Lodu chce go zamrozić. Wtedy zjawia się Duch Słońca i ratuje chłopca. Tu podróż Inooka się kończy, a w wiosce znów panuje radość.

Agata Strupiechowska

Dnia 26 lutego byliśmy w teatrze "Baj" na przedstawieniu "Inook i tajemnice słońca". Jest to opowieść o Eskimosie o imieniu Inook.

Chłopiec dowiedział się, że gdy słońce pojawia się nad wioską, to przybywa zwierzyna, na którą można polować. Ponieważ obecnie słońca nie było, chłopiec chciał złapać je i przywlec nad wioskę. Mimo, że dorośli radzili mu, by tego nie robił, Inook wyruszył na poszukiwanie słońca. W połowie drogi doszedł do niego ojciec. Mimo braku słońca postanowili, że jednak zaczną polowanie. Znaleźli białego niedźwiedzia, który okrutnie zamordował tatę Inooka. Następnie chłopiec spotkał kilka duchów: Ducha Księżyca, Ducha Wiatru, Ducha Renów i Ducha Słońca. Część duchów życzyła mu źle, a część dobrze. W końcu dotarł do krainy umarłych, gdzie zobaczył zamrożone ciało ojca. Spotkał tam słońce i sprowadził je do wioski.

Krzysztof Zatryb

26 lutego pojechaliśmy do teatru "Baj" na sztukę kukiełkową pt. "Inook i tajemnice słońca". Przedstawienie opowiadało o chłopcu, który chciał być odważnym mężczyzną i złapać słońce. Gdy jego ojciec zmarł w walce z niedźwiedziem polarnym, Inookowi ukazywały się różne duchy, np: Duch Wiatru, Duch Księżyca i Duch Słońca. Inook miał dużo ciekawych przygód, które czasami były smutne.

Podobała mi się ta sztuka.

Krystyna Górnicka