Spotkanie z cyklu "W przyszłości chcę być..."

27 marca 2012

Dnia 27 marca 2012r. nasza szkoła gościła wybitnego człowieka - profesora doktora habilitowanego Pana Piotra Balcerowicza - podróżnika, filozofa, orientalistę i kulturoznawcę, który swoje zamiłowanie do poznawania różnorodności świata łączy z pracą naukową w Uniwersytecie Warszawskim. Podczas godzinnego wykładu dzieci miały okazję wyruszyć z tym niezwykłym przewodnikiem w najdalsze zakątki naszego globu, by wśród szczegółów licznych, fascynujących opowieści natrafić na ślad egzotycznej przygody.

Pan Balcerowicz opowiadał nam o swoich licznych podróżach. Jego ulubionym krajem są Indie, gdzie studiował. Nawet potrawy, które pochodzą z tego rejonu świata smakują mu najbardziej. Dowiedzieliśmy się też wielu przydatnych rzeczy. Bagaż nie powinien przekraczać dziesięciu kilogramów. Lepiej też podróżować samemu, by poznawać nowych ludzi. Jeśli ktoś myśli o dalekich wyjazdach, powinien znać język angielski. Obieżyświat powiedział nam też sporo ciekawych rzeczy na temat zwierząt. Jeżeli w dżungli chcemy zobaczyć jakieś zwierzę, musimy chodzić cicho, lecz nie za bardzo, bo przestraszone może nas zaatakować. W tropikalnych lasach są też leśne korytarze, które tworzą jego dzicy mieszkańcy. Każda taka droga prowadzi do wodopoju. Podróżnik opowiedział nam też dużo o Azji, gdyż w tej części świata często przebywał. Pod koniec Pan profesor odpowiadał na nasze pytania. Według mnie spotkanie było ciekawe, ponieważ podróżnik mówił o rzeczach, które nie są mi dobrze znane.

Jakub Guziński

Cieszę się, że mogłam spotkać takiego człowieka. Dowiedziałam się wielu fascynujących rzeczy o świecie. Najciekawsze momenty dotyczyły zaskakujących, a nawet groźnych przygód w dalekich zakątkach świata. Zapamiętałam jak mówił do nas w innych, egzotycznych językach, co brzmiało dość zabawnie. Jednym słowem spotkanie bardzo mi się podobało.

Kasia Koniecko

Najbardziej zaciekawiła mnie opowieść o Indiach - ulubionym kraju Piotra Balcerowicza. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że jest to tak niesamowity kraj. W Indiach możemy skosztować znakomitej kuchni. Przede wszystkich jednak poznać ciekawą kulturę i religię, która zupełnie różni się od naszej. Jeśli ktoś nie może usiedzieć w miejscu, to w Indiach może podróżować do woli. Znajdzie tam wspaniałe widoki, miejsca i przygody. Jeżeli byłaby taka możliwość, chciałbym kiedyś zwiedzić kraje, o których opowiadał nasz gość.

Michał Sztyk-Szymański