Spotkanie z Panią Izą Zając

28 lutego 2011

Dnia 28 lutego 2011r. po raz szósty gościliśmy w naszej szkole Panią Izę Zając i towarzyszącego jej pianistę Pana Jarosława Małysa. Tematem spotkania był nastrojowy blues. Podczas koncertu dzieci miały okazję poznać historię powstania tego gatunku, a także nauczyć się rozpoznawać jego charakterystyczne brzmienie.

Tym razem audycja muzyczna poświęcona była bluesowi. Jest to rodzaj muzyki, który powstał w USA. Początkowo śpiewali go czarnoskórzy ludzie, którzy po zniesieniu niewolnictwa musieli jakoś utrzymywać swoje rodziny. Blues zazwyczaj traktował więc o smutku, rozczarowaniu, nieszczęśliwej miłości. Z czasem zaczęły także powstawać weselsze bluesowe melodie.

Mogliśmy usłyszeć kilka przykładów muzyki tego typu. Dowiedzieliśmy się, że w bluesie występuje dialog, np. pomiędzy wokalem i instrumentem. Nie jestem wielką wielbicielką muzyki tego typu, ale zawsze warto poznawać rzeczy nam nieznane, z którymi nie spotykamy się na co dzień. Czyni to nas ciekawszymi ludźmi. Występ podobał mi się i był bardzo udany.

Agata Strupiechowska

Podczas koncertu Pani Iza Zając wytłumaczyła nam na czym polega blues i zaśpiewała nam kilka piosenek z tego gatunku. Wszystkie utwory były ładne i wydaje mi się, że wiele osób poczuło bluesa. Na koniec jak zawsze była ulubiona piosenka wszystkich uczniów pt. "Herbatka". Bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, że miesiąc do następnego spotkania minie szybko.

Czarek Surma

Tematem poniedziałkowego koncertu był blues. Na początku dowiedzieliśmy się o historii jego powstania. Poznaliśmy też przesłanie, które można znaleźć w utworach tego typu. Później posłuchaliśmy kilku piosenek w wykonaniu Pani Izy Zając. Niestety nie jestem fanem bluesa, a jego historię i przesłanie znałem już wcześniej. Ten koncert nie zaskoczył mnie niczym nowym.

Staś Mroz