Uroczystość ku czci Jana Szypowskiego – „Leśnika”

20 września 2013

Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczystość związaną z rocznicą bitwy, jaką z wojskami sowieckimi stoczyły oddziały dowodzone przez pułkownika Jana Szypowskiego - „Leśnika” we wrześniu 1939 roku. Pomimo, że w apelu uczestniczyli przedstawiciele władz dzielnicy, parlamentu, związków kombatanckich, to ze względu na obecność rodziny pułkownika spotkanie miało charakter kameralny. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wspomnień żołnierzy „Leśnika” a także członków jego rodziny. Ich słowa ożywiły historię. Dzięki temu został osiągnięty cel spotkania, którym było podtrzymanie w młodych umysłach pamięci o najnowszej historii naszego kraju.

Uroczystość była podniosła, z zainteresowaniem wysłuchałem opowiadań z czasów wojny. Dokonania pułkownika Szypowskiego wywarły na mnie ogromne wrażenie.

Karol Kijanowski

To dobrze, że spotkaliśmy się. Było bardzo ciekawie. Poznałam dużo faktów z historii Polski a także dowiedziałam się wiele o samym pułkowniku. Park przy ul. Kwatery Głównej nosi jego imię. Uważam, ze takie uroczystości są bardzo potrzebne.

Anna Zatryb

Wysłuchaliśmy historii walk oddziałów dowodzonych przez pułkownika, a także poznaliśmy szczegóły z jego życia. Były to wydarzenia, o których nie można zapomnieć.

Kacper Żołądkowski