Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

21 marca 2012

W marcu po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, którego działalność edukacyjna w niezwykle ciekawy i barwny sposób pomaga najmłodszym poznać i zrozumieć dramatyczną historię wojenną Warszawy i jej mieszkańców. Te niecodzienne lekcje dostarczają dzieciom wielu wrażeń poprzez liczne gry i zadania mające na celu ułatwienie odbioru omawianych treści. Zwiedzanie ekspozycji jest fascynującą wyprawą w przeszłość pełną bohaterskiej walki o honor i wolność.

W dniu 23 marca pojechaliśmy z całą klasą do Muzeum Powstania Warszawskiego. Na początku poszliśmy do Sali Małego Powstańca. Tam pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o historii Polski. Dowiedzieliśmy się kiedy wybuchła wojna i kiedy rozpoczęło się powstanie. Zrozumieliśmy czym była okupacja i konspiracja. Później dostaliśmy małe rebusy i mieliśmy je rozwiązać. Podczas zwiedzania Muzeum zobaczyliśmy starą drukarnię, mundury żołnierzy i sanitariuszy. Słyszeliśmy też odgłosy spadających bomb, nadlatujących samolotów i krzyki przerażonych ludzi. Na zakończenie znowu poszliśmy do Sali Małego Powstańca i zrobiliśmy sobie biało-czerwone opaski ze znakiem Polski Walczącej. Wycieczka bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że pojadę tam jeszcze raz.

Kasia Nawrot

Na tych zajęciach dużo się dowiedziałam. Podobało mi się wszystko, ale było mi przykro, że tylu ludzi zginęło. Następnym razem chciałabym pójść do tego Muzeum z moją niewidomą sąsiadką, która pamięta czasy Powstania Warszawskiego.

Jagoda Furmańczyk

To były bardzo ciekawe zajęcia. Trwały ponad godzinę i dostarczyły nam wielu interesujących informacji. Najbardziej podobało mi się 'serce Muzeum'. Jest to ściana, na której wyryte są daty poszczególnych dni Powstania Warszawskiego. Wydobywają się z niej odgłosy wybuchów oraz syren alarmowych. W trakcie zajęć obejrzeliśmy prawie całe Muzeum. Chciałbym kiedyś jeszcze raz tam pojechać.

Jakub Piasecki