Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

21 marca 2012

W marcu po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, którego działalność edukacyjna w niezwykle ciekawy i barwny sposób pomaga najmłodszym poznać i zrozumieć dramatyczną historię wojenną Warszawy i jej mieszkańców. Te niecodzienne lekcje dostarczają dzieciom wielu wrażeń poprzez liczne gry i zadania mające na celu ułatwienie odbioru omawianych treści. Zwiedzanie ekspozycji jest fascynującą wyprawą w przeszłość pełną bohaterskiej walki o honor i wolność.

Tematem wycieczki był 'Mały sabotaż'. Na początku pani przewodnik chciała sprawdzić co wiemy na temat II Wojny Światowej. Potem podzieliła nas na grupy i rozdała gazety, książki, listy i kartki pocztowe z ukrytymi hasłami. Naszym zadaniem było złamanie szyfru i odkodowanie wiadomości. Następnie poszliśmy zobaczyć jak wyglądała tajna drukarnia i powstańcza kuchnia. Posłuchaliśmy też o pracy sanitariuszy i młodych listonoszy, którzy z narażeniem życia spełniali swoją służbę. W kolejnych salach Muzeum oglądaliśmy wiele różnych eksponatów. Najbardziej podobała mi się kolekcja broni i granatów. Pod koniec wycieczki weszliśmy do kanału. Na tym zakończyliśmy zwiedzanie.

Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa, ponieważ interesuję się historią. Żałuję, że zajęcia w Muzeum nie trwały dłużej.

Mikołaj Iller

Wycieczka podobał mi się. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o Powstaniu Warszawskim. Podobało mi się przejście kanałem. Ten sposób komunikacji był bardzo trudny i niebezpieczny. Po wyjściu zrobiło mi się smutno. Tak wielu ludzi straciło swoje życie podczas walk. Największe wrażenie zrobiły na mnie pocztówki i listy, które roznosili po Warszawie młodzi harcerze. Wycieczka była bardzo ciekawa i mam nadzieję, że wkrótce pojedziemy do tego Muzeum na kolejną lekcję.

Kasia Koniecko

Pani przewodnik opowiadała nam o poczcie, kuchni polowej, tajnych szkołach i szyfrach, które były wykorzystywane w listach powstańczych. Widzieliśmy także drukarnię, która funkcjonowała podczas wojny. Wycieczka była udana. Wszystkie opowieści o powstaniu były bardzo ciekawe. Najbardziej podobało mi się zadanie polegające na łamaniu szyfrów. Trzeba było wykazać się spostrzegawczością i sprytem. Podczas zajęć mogliśmy zrozumieć jak zawzięcie mieszkańcy Warszawy walczyli o swoją wolność. Możemy się od nich uczyć patriotyzmu i umiejętności przetrwania. Ta lekcja naprawdę dała nam do myślenia.

Olga Grabowska