Wycieczka do Muzeum w Wilanowie

15 listopada 2012

Tematem lekcji muzealnej były elementy mitologii zamknięte w barokowych wnętrzach wilanowskiego pałacu. Uczniowie nie tylko oglądali antyczne rzeźby i malowidła, ale z zapartym tchem słuchali zaczerpniętych z mitologii opowieści o świecie bogów i ludzi.

Do Wilanowa dotarliśmy około godziny 9.30. Pałac wywarł na mnie ogromne wrażenie. Na początku udaliśmy się do antykamery i sypialni królowej. W sali wisiał obraz przedstawiający królową i jej dzieci. Następnie zobaczyliśmy antykamerę i sypialnię króla. Na końcu byliśmy w bibliotece króla, gdzie książki były posegregowane według tematów. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

Weronika Słomkowska

Pani przewodnik opowiedziała nam, że w pałacu mieszkał Jan III Sobieski, król Polski. Przewodniczka mówiła nam też o bogach greckich i rzymskich. Właśnie motywami mitologicznymi przyozdobione były komnaty królewskie, a sufity pokryte freskami przedstawiającymi sceny z bogami. Gdy wyszliśmy z pałacu przeszliśmy przez park wilanowski i oranżerię.

Kacper Żołądkowski

Przewodniczka opowiedziała nam mit grecki, który lubił bardzo Jan III Sobieski. Opowiadała o pięknej kobiecie Psyche, która szukała męża. Była tak piękna, że dorównywała pięknem Afrodycie, o co bogini była zazdrosna. Wysłała swojego syna Amora by ukarał kobietę wieczną samotnością. Amor pojawiał się tylko nocą, gdy Psyche nie mogła go zobaczyć. Kobieta którejś nocy oświetliła jego twarz świecą i Amor zniknął na zawsze. Psyche poszła na służbę do Afrodyty, mając nadzieję, że w ten sposób zobaczy ukochanego. Pomimo wielu przeszkód miłość Psyche i Amora zakończyła się szczęśliwie. Wycieczka była cudowna a najbardziej podobała mi się historia, którą opisałem.

Karol Kilanowski