Wycieczka do Pałacu w Wilanowie

19 marca 2019

W Wilanowie, do którego tym razem pojechaliśmy autokarem,  uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej.  Pani przewodnik oprowadzając nas po pałacowych komnatach przybliżyła nam epokę, w której żyli ówcześni mieszkańcy Rzeczpospolitej. Opowiadała o królu, jego żonie Marysieńce, zwyczajach panujących na dworze królewskim. Poznaliśmy też dokładniej cechy szlachty polskiej – sarmatów. Z podziwem oglądaliśmy komfortowo wyposażone komnaty. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem zarówno zgromadzonych eksponatów jak i wartko prowadzonej i obfitującej w ciekawostki narracji.

Dzisiaj udaliśmy się do letniej siedziby króla Jana III Sobieskiego. Pierwszą salą, którą zwiedzaliśmy była Biała Sala. Całe pomieszczenie wypełnione było obrazami króla oraz jego rodziny. Dowiedzieliśmy się że w XVII wieku była to sala, w której odbywały się uczty i bale. W czasie, gdy ludzie tańczyli na posadzce, muzykanci stali na balkonach, które dzisiaj przysłonięte są bordową kotarą. Każde kolejne pomieszczenie było jeszcze bardziej interesujące, co sprawiło, iż uważam tę ucieczkę za udaną.

 Marika Korytkowska

W korytarzu stała wielka rzeźba przedstawiająca króla Sobieskiego siedzącego na koniu i goniącego Turków. Rzeźba powstała na cześć wygranej bitwy pod Wiedniem. Następnie weszliśmy do biblioteki, w której była oryginalna podłoga z XVII wieku. Poczekalnia króla była bardzo ciemna, na suficie przedstawiono fresk – zimę. Na końcu znajdowała się sypialnia króla. Po drugiej stronie pałacu znajdowały się pomieszczenia królowej, w tym sypialnia z freskiem przedstawiającym wiosnę. Pałac był bardzo ładny, pięknie przyozdobiony, zrobił na nas duże wrażenie.

Anna Malicka

Bardzo miła pani opowiadała nam o kulturze, zwyczajach i historii. Sprawiła, że pomimo remontu niektórych sal wycieczka była interesująca.

Maksymilian Grabka