Wycieczka do Pałacu w Wilanowie

19 marca 2019

W Wilanowie, do którego tym razem pojechaliśmy autokarem,  uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej.  Pani przewodnik oprowadzając nas po pałacowych komnatach przybliżyła nam epokę, w której żyli ówcześni mieszkańcy Rzeczpospolitej. Opowiadała o królu, jego żonie Marysieńce, zwyczajach panujących na dworze królewskim. Poznaliśmy też dokładniej cechy szlachty polskiej – sarmatów. Z podziwem oglądaliśmy komfortowo wyposażone komnaty. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem zarówno zgromadzonych eksponatów jak i wartko prowadzonej i obfitującej w ciekawostki narracji.

Na początku pani przewodnik przedstawiła nam różnicę między pałacem a zamkiem. Następnie zwiedzaliśmy najważniejsze części pałacu. Oglądaliśmy sypialnie królewskie, bibliotekę, poczekalnię i wielką salę balową. Zobaczyliśmy, jak wyglądał oryginalny strój szlachecki oraz poznaliśmy szlacheckie obyczaje. Wycieczka bardzo mi się podobała.

Stanisław Mazur

Nie byłam pierwszy raz w Wilanowie, ale była to pierwsza lekcja muzealna na jakiej naprawdę słuchałam . Z dzisiejszej wycieczki zapamiętałam bardzo dużo faktów i ciekawostek. Szkoda tylko, że nie zdążyliśmy już pójść na lody.

Alicja Kuźnicka