Zielona szkoła w Górach Świętokrzyskich

16-20 maja 2011

16 maja - ciepły, słoneczny poranek - tego dnia wyruszyliśmy na Zieloną Szkołę. Zapakowaliśmy nasze bagaże do autokaru i spragnieni przeżycia ciekawych chwil i przygód opuściliśmy (już tęskniących za nami) rodziców. Podróż minęła w przyjemnej i wesołej atmosferze. Pierwszym miejscem do którego dotarliśmy były ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV, górującego nad malowniczo położoną miejscowością Chęciny w województwie świętokrzyskim. Ze słów bardzo miłej pani przewodnik wynikało, że ów zamek odgrywał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Tego dnia również mieliśmy okazję zobaczyć miasto Kielce, poznać jego klimat i historię. Gdy dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, przywitał nas elegancki ośrodek, położony w pięknym zabytkowym parku. Podczas zajęć sportowo- rekreacyjnych mogliśmy wykazać się pomysłowością, zwinnością oraz sprawnością.

Drugi dzień również pełen był ciekawych wydarzeń i wyzwań. Po śniadaniu udaliśmy się do uroczego, gotyckiego pałacyku w Kurozwękach. Pani przewodnik przedstawiła nam historię tego miejsca. Poznaliśmy legendę, która wyjaśniła nam nazwę miejscowości. Zwiedzaliśmy liczne pomieszczenia zamkowe; podziemia, kaplicę, Salę Balową, dziedziniec z częściowo zabudowanym arkadowym krużgankiem. Niezwykłą jednak atrakcją okazała się hodowla amerykańskich bizonów-jedna z największych w Europie. Stado liczące 80 sztuk mogliśmy obserwować z dość bliska dzięki przejażdżce ciągnikowozem. Na tym terenie również można było zobaczyć mini zoo a w nim: lamę, osiołka, strusie, wielbłąda oraz liczne ptactwo ozdobne. Dodatkową atrakcją zaproponowaną przez organizatora wycieczki była wizyta w Bałtowie i zwiedzanie z przewodnikiem Parku Jurajskiego. Wizyta w Jaskini Raj dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, nie tylko różne formy skalne, ale przede wszystkim spotkanie z prawdziwym nietoperzem "Gackiem" poruszył naszą wyobraźnię.

Podczas kolejnego wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć malownicze ruiny potężnego zamku Krzyżtopór w Ujeździe oraz Krzemionki Opatowskie ze złożami krzemienia. Krzyżtopór to pełny magii zamek położony wśród pól opatowskich. Pomimo zniszczeń, które dokonały się w przeciągu 200 lat po opuszczeniu ostatnich mieszkańców zachowało się ok. 90% pierwotnych murów.

Wyjazd na Zieloną Szkołę dostarczył nam wielu wspólnych niezapomnianych wrażeń, wspomnień, do których z pewnością wiele razy będziemy wracać. Zintegrował naszych uczniów i zaspokoił naszą nieodpartą chęć poszukiwania przygód, poznawania nowych miejsc i spotykania ciekawych ludzi.

Najbardziej spodobała mi się wycieczka do Jaskini Raj. Widzieliśmy tam stalaktyty i stalagmity i inne ciekawe formy skalne. Nasz wyjazd sprawił mi dużo radości.

Krzyś Wojtal

Zielona Szkoła była tym razem w Górach Świętokrzyskich. Był to bardzo udany i interesujący wyjazd, podczas którego wiele się dowiedziałam. Szczególnie utkwił mi w pamięci zamek w Ujazdowi - był niesamowity. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych i zaskakujących historii związanych z tym miejscem. Zamek ten miał wieżę z dość niezwykłym zegarem. Zegar ten miał cztery tarcze skierowane na cztery strony świata. Budowa zamku przypominała rok kalendarzowy. Było w nim 12 sal podobnie jak 12 miesięcy w roku. Wycieczka bardzo mi się podobała . Nigdy nie miałam jeszcze lepszego wyjazdu.

Ola Dąbkowska

Zielona Szkoła była pełna ciekawych wydarzeń i wycieczek. Najbardziej podobało mi się w Parku Jurajskim w Bałtowie, gdzie dowiedzieliśmy się od pana przewodnika wiele na temat różnych gatunków dinozaurów. Zabawy i gry sportowe urozmaicały nam pobyt. Nie mogę się doczekać kolejnego wyjazdu na Zieloną Szkołę i mimo, że będę tęsknić za rodzicami - to naprawdę warto!

Karol Kijanowski