Nasza filozofia

Dla każdego z rodziców przychodzi moment wybrania dziecku szkoły podstawowej. Nie jest to łatwa decyzja, zwłaszcza, że teraz w Warszawie mogą Państwo znaleźć wiele prywatnych szkół podstawowych. Przy wyborze warto się zastanowić czy szkoła:
 

  • posiada współczesny program nauczania i wie jak go przekazać najmłodszym?
  • da mojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i będzie przyjazna?
  • poświęci odpowiednio dużo uwagi mojemu dziecku?
  • rozwinie lub rozbudzi talenty mojego dziecka?
  • prowadzi dodatkowe zajęcia, które poszerzą zainteresowania mojego dziecka?

Jesteśmy z dziećmi już od 1996 roku. Nasza filozofia nauczania to autorski program, który nie tylko dostarcza naszym uczniom doskonałej wiedzy, ale również rozbudza w nich drzemiące talenty i uczy kreatywnego działania.

W naszej szkole panuje bardzo przyjazna atmosfera, dzięki której każde z dzieci czuje się docenione i zauważone. Nieduża liczba osób w klasach, pozwala każdemu z dzieci poświęcić osobno uwagę. Nasi pedagodzy zdają sobie sprawę, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia, bo przecież nie każdy rodzi się artystą, czy naukowcem.

W czasie roku szkolnego staramy się współpracować także z rodzicami naszych dzieci, których opinie czy sugestie są dla nas bardzo istotne, bo przecież to właśnie rodzice znają swoje pociechy najlepiej.

Szkolne tradycje

Naszą szkołę tworzy również tradycja, która jest nieodłącznym elementem istnienia grupy ludzi. Jednym z podstawowych zwyczajów szkoły jest koncert na rozpoczęcie roku szkolnego. Oddaje on ducha tego miejsca, gdzie uczniowie już od "zerówki" mają kontakt ze sztuką. Zajęcia teatralne, taneczne, plastyczne, umuzykalnienie, udział w wielu różnych konkursach przybliżają dzieciom sztukę poprzez bezpośrednie z nią obcowanie. Nabyty w ten sposób szacunek dla twórcy i dzieła jest pierwszym krokiem na długiej drodze edukacji kulturowej.

A w Święta

Niezwykła atmosfera wypełnia szkołę podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Aurę świąt Bożego Narodzenia czuć już na wiele dni przed. Wszyscy dekorują całą szkołę, każda klasa ma swoją choinkę, którą stara się przystroić jak najpiękniej, z ulicy słychać już rozbrzmiewające próby śpiewania kolęd. W sam dzień szkolnej Wigilii uczniowie i nauczyciele razem przygotowują świąteczne potrawy. Trzeba jeszcze tylko ozdobić stół, położyć opłatek i już można zaczynać... W tym czasie spotykają się wszyscy: rodzice, uczniowie i nauczyciele. Ciepłe życzenia, rozmowy, wspólne kolędowanie... I tak jest co roku. Czas Wielkanocy jest też niezwykłym momentem, serdecznych życzeń, dzielenia się jajkiem i malowaniem pisanek...

"...Poloneza czas zacząć"

Tak rozpoczyna się każdy bal w szkole. Nawet "maluchy" podskakują z wdziękiem, przez co malują uśmiechy wszystkim zgromadzonym. A potem już tylko muzyka i taniec, taniec i muzyka, i koniecznie konkursy. Na najlepsze przebranie, najładniej tańczącą parę. Więcej w tym wszystkim oczywiście śmiechu i zabawy niż rywalizacji, ale i tak zadziwiająca jest pomysłowość na różnorodne przebrania. Ale przecież szkoła to nie niekończący się karnawał, jej podstawowym celem jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do dalszego życia. No właśnie, uczniów, a uczniem się przecież nie rodzi, staje się ... a właściwie, jest się pasowanym na ucznia. Tak jak w średniowieczu na rycerza, którego obowiązywała szczególna etyka rycerska, tak teraz pierwszoklasiści ślubują:
Ja uczeń I klasy Szkoły Podstawowej w Warszawie przyrzekam:

  • pilnie i chętnie się uczyć
  • wzorowo zachowywać
  • być dobrym uczniem w szkole, dzieckiem w rodzinie, kolegą w nauce i zabawie
  • przestrzegać przyjętych na siebie obowiązków
  • uczyć się miłości Ojczyzny i głosić jej piękno
  • wyrosnąć na godnego człowieka, szanującego tradycje i dorobek kulturowy wielu pokoleń Polaków

Dzieci drżącą ręką składają swój pierwszy podpis w Szkolnej Kronice, a wielkie kartonowe pióro, którym dokonano pasowania na ucznia, czeka na przyszły rok i kolejnych "gotowych do przyjęcia tego wyzwania". Pamiątką po tej uroczystości, a zarazem wizytówką szkoły są srebrne tarcze, które zdobią rękawy uczniów w trakcie wszystkich ważniejszych wydarzeń szkolnych. Złotymi tarczami nagradzamy najlepszych i wzorowych szóstoklasistów.

Teatr

Tradycją szkoły są już niewątpliwie coroczne premiery na "prawdziwej scenie teatralnej" w Teatrze Rampa. Przygotowywane w ramach zająć teatralnych spektakle wystawiane są również w Teatrze Staromiejskim na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Szkolnych "Melpomena w szkolnej ławce". Uczniowie, nauczyciele, dyrekcja jak i reżyser Anna Matecka i Tomasz Łysiak są niezwykle dumni z efektów tej pracy, gdyż wszystkie wystawiane spektakle spotykają się z ogromnym entuzjazmem widowni oraz pozytywną opinią jury konkursowego. Każdy bowiem z wystawianych spektakli został nagrodzony, a wśród dyplomów i licznych wyróżnień szczególne miejsce zajmuje nagroda Grand Prix za spektakl "Na wyspach Bergamutach". Osiągnięcia teatralne dzieci stały się już pewną niepisaną tradycją, z której szkoła jest najbardziej dumna.