Teatr 114

Wydarzenie roku - stulecia - ,,HAMLET" W. Szekspira

Warsztaty teatralne w Poznaniu
Słówko od reżysera
Przeczytaj recenzje

 

 

W szkole teatr należy do kanonu zajęć podstawowych i obok matematyki, albo biologii, jest wpisany w normalny tok nauczania, a zajęcia odbywają się w ramach godzin lekcyjnych i są obowiązkowe. To właśnie powoduje, że Teatr PSP 114 jest zjawiskiem wyjątkowym. Na ogół mamy bowiem do czynienia z zespołami teatralnymi, w których członkowie pochodzą z "naboru ochotniczego" - tu jest inaczej: w zajęciach teatralnych uczestniczą wszystkie dzieci. Koniec pracy w każdym sezonie to spektakle teatralne wystawiane przez wszystkie klasy w szkole. W repertuarze są pozycje błahe, lekkie i zabawne, jak "Na wyspach Bergamutach", czy "Sceny z życia smoków", ale również i takie zaczerpnięte z "dorosłego" repertuaru - "Zemsta", "Wesele", "Sen nocy letniej", "Igraszki z diabłem". Zajęcia odbywają się według programu autorskiego i obejmują m.in. zajęcia ruchowe, pracę nad tekstem, umiejętność improwizacji, konstruowanie postaci, ruch sceniczny, gest i dykcję.

Dzieci z PSP 114 zdobyły wiele nagród na licznych festiwalach.

Czasem siedząc na krzesełku i patrząc, jak dzieci skupione wychodzą zza kulis i wcielają się w jakąś rolę, zastanawiam się czy po dwudziestu latach będą mnie jeszcze pamiętać.

A potem dochodzę do wniosku, że nawet jeśli pomroka lat pokryje pyłem zapomnienia olbrzymiego (jakieś 140 kilo, a co!) Pana od Teatru - to w tych dzieciach zostanie coś, co wyniosą z magicznego obcowania z teatrem - otwartość, umiejętność obserwacji świata, zbiorowe działanie i odpowiedzialność za wspólne tworzenie, ciągłe starania zmierzające ku zrozumieniu samego siebie i własnych emocji i to, że w życiu można i trzeba kierować się odruchem serca a nie li tylko chłodnym intelektem.

Więc jeśli nawet zapomną, to i tak będę obecny w ich życiu - przekazuję im cząstkę siebie.
I ta świadomość to największa nagroda w tej pracy.
Każdy z nich bowiem uczestniczy w czymś wyjątkowym.
Harry Potter trafił do szkoły magicznej Hogwarth - moi uczniowie dopiero niedawno uświadomili sobie, że magiczne zajęcia mają ze mną od kilku lat (transmutacja, czyli umiejętność zamiany własnej osoby w dowolną postać). Ale tu zaczynam zdradzać tajemnice - cholibka, za długi mam ten jęzor...

Więc na tym poprzestanę - Tomek Łysiak

NASZE TEATRALNE OSIĄGNIĘCIA

Rok 2013

Podczas konfrontacji artystycznych wiosna 2013 "Melpomena w Szkolnej Ławce" członkowie jury przyznali III nagrodę dla zespołu PSP 114 za spektakl pt.: "Pożarcie królewny Bluetki" w reż. Anny Mateckiej.

W  XVIII konkursie recytatorskim "Magia Słowa" Jakub Lutczyn otrzymał I miejsce w kategorii klas IV - VI.

W kategorii klas 0 - III Antonina Szpak z kl. II zajęła III miejsce zaś wyróżnienie otrzymała Lena Rynkun - Werner.

W XXXVI konkursie recytatorskim ”Warszawska Syrenka” Jakub Lutczyn otrzymał wyróżnienie.

 

Podczas czwartego festiwalu Totalnie Teatralnie PSP 114 otrzymała:

- Brązową Kurtynę za przedstawienie pt.: "Pożarcie królewny Bluetki " w reż. Anny Mateckiej

 - za rolę męską: Jakub Lutczyn kl. VI

 -za najlepszą piosenkę: Kacper Żołądkowski kl. IV

Niestety z powodu nieobecności dzieci podczas ogłoszenia wyników jury odebrało nam przyznane nagrody... 

 

Podczas wiosennych konfrontacji MELPOMENA W SZKOLNEJ ŁAWCE otrzymaliśmy nagrode za trzecie miejsce wraz ze statuetką SCEK za spektakl pt.: „Porwanie Królewny Bluetki”. Opiekun nagrodzonej grupy (Anna Matecka) został wyróżniony dyplomem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.

 

W konkursie recytatorskim pt. " Casting do teatru Pan Tuwima" Jakub Lutczyn zdobył I miejsce.

Rok 2012

W XVII Dzielnicowym Konkursie Recytatorskim pt. "Magia słowa", w kategorii szkoła podstawowa, III miejsce zajął Kuba Lutczyn.

Zespół teatralny PSP 114 otrzymał nagrodę specjalną na Mazowieckim Festiwalu Totalnie Teatralnie za spektakl pt. "Mały Książę" w reż. Anny Mateckiej.

 

Rok 2011

W Warszawskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Teatralnych Melpomena w Szkolnej Ławce PSP 114 otrzymała III nagrodę za spektakl pt. "Impresje z Wesela" w reż. Tomasza Łysiaka.

Podczas III Mazowieckiego Festiwalu Teatralnego Totalnie Teatralnie zespół aktorski PSP 114 otrzymał nagrodę za najlepszą piosenkę całego festiwalu. Nagroda za najlepszą rolę męską przypadła Jakubowi Lutczynowi IV.

 

Rok 2009

Zespół teatralny PSP 114 otrzymał Złotego Ikara oraz I nagrodę na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych za spektakl pt. "Męczeństwo Piotra Oheya".


Rok 2007

  • Teatr 114 zajął I miejsce i otrzymał Złotego Ikara za spektakl "Hamy i Duzary" w Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym "Melpomena w Szkolnej Ławce" oraz otrzymał nominację do reprezentowania województwa mazowieckiego na XIV Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu.

Rok 2006

  • Teatr 114 zdobył Złotego Ikara w Jesiennych Konfrontacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży "Melpomena w Szkolnej Ławce" za spektakl "Szkarłatna Wyspa".
  • W Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Szkolnych, w kategorii Teatry Dziecięce, dzieci z klasy I otrzymały Złotego Ikara w Jesiennych Konfrontacjach Artystycznych "Melpomena w Szkolnej Ławce" za spektakl "Włos" Jana Brzechwy.

Rok 2005

  • W Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Szkolnych, w kategorii Teatry Dziecięce, dzieci z klas I i II otrzymały II Nagrodę - Srebrnego Ikara w Wiosennych Konfrontacjach Artystycznych "Melpomena w Szkolnej Ławce" za spektakl "Sceny z życia smoków".

Rok 2004

  • Złoty Ikar i I miejsce dla uczniów z klasy V i VI za spektakl "Zemsta", w reżyserii Tomka Łysiaka.
  • Złoty Ikar w Jesiennych Konfrontacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży "Melopomena w Szkolnej Ławce" dla klasy I i II za spektakl "Mrówka".

Rok 2003

  • Wyróżnienie w Wiosennych Konfrontacjach Artystycznych za spektakl "Oświadczyny" Antoniego Czechowa.
  • Wyróżnienie w Jesiennych Konfrontacjach Artystycznych za spektakl "Pali się" Jana Brzechwy.
  • Srebrny Ikar w Jesiennych Konfrontacjach Dzieci i Młodzieży "Melopomena w Szkolnej Ławce" za spektakl teatralny "Teatrzyk Zielona Gęś" w wykonaniu klasy IV.

Rok 2002

  • Nawiązanie współpracy z teatrem RAMPA i wystawienie sztuki teatralnej "Król Maciuś Pierwszy" w reżyserii Cezarego Domagały.
  • Srebrny Ikar w Wiosennych Konfrontacjach Dzieci i Młodzieży "Melpomena w Szkolnej Ławce" za spektakl "Impresje z wesela" na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Rok 2001

  • II nagroda w Wiosennych Konfrontacjach Artystycznych za spektakl "Przygody Mikołajka".
  • Wyróżnienie w Wiosennych Konfrontacjach Artystycznych za spektakl "Igraszki z Diabłem" Jana Drdy.
  • Pierwszy w historii Złoty Ikar w Jesiennym Konkursie "Melpomena w Szkolnej Ławce" za spektakl "Sceny z życia smoków" oraz nominacja na Ogólnopolski Festiwal w Poznaniu.

Rok 2000

  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu w Poznaniu "Forum Teatrów Szkolnych".
  • I nagroda w Konkursie "Melpomena w Szkolnej Ławce" za spektakl "Zemsta" Aleksandra Fredry.

Rok 1999

  • Grand Prix w Konkursie Jesienne Konfrontacje za spektakl "Na Wyspach Bergamutach".
  • Wyróżnienie w Turnieju Artystycznym Szkół za spektakl "Igraszki z Diabłem" Jana Drdy.

Rok 1998

  • Nagroda specjalna w Turnieju Artystycznym Szkół za spektakl "Sceny z życia smoków" Beaty Krupskiej.