Warsztaty teatralne w Poznaniu

Warsztaty teatralne w Poznaniu - "Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych".
27 stycznia 2008r. o godzinie 18:00 w Teatrze Animacji w Poznaniu rozpoczęła się uroczysta inauguracja XIV Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych. Mimo tego, że Poznań przywitał swoich gości zimową, chłodną aurą, w przestrzeni gościnnego Teatru Animacji było niezmiennie barwnie i wesoło. Wszystko za sprawą młodych artystów, którzy natchnieni pięknem literatury i magią teatru prezentowali na scenie swoje przedstawienia (nagrodzone już wcześniej na szczeblach wojewódzkich).

Wśród grona najlepszych zespołów szkolnych znalazł się również Teatr 114, który pod kierunkiem Pana Tomka Łysiaka wystawił w poznańskim konkursie uhonorowane Złotym Ikarem przedstawienie pt. "Hamy i Duzary" (na podstawie utworu A. Fredry pt. "Damy i Huzary"). Nasz szkolny, zwycięski spektakl został przyjęty niezwykle entuzjastycznie przez młodych widzów, co przyniosło wszystkim artystom Teatru 114 poczucie zadowolenia i spełnienia.

"Forum Teatrów Szkolnych" to nie tylko prezentacja najlepszych, młodych zespołów amatorskich, lecz również okazja do wymiany doświadczeń twórczych, a także pogłębiania swojej wiedzy z zakresu tworzenia i rozwijania teatrów szkolnych. Młodzi aktorzy uczestniczyli w licznych warsztatach, na których poznawali m.in. tajniki wykorzystania przez scenografa niekonwencjonalnych materiałów i przedmiotów lub przeprowadzali ćwiczenia, improwizacje dążące do odnalezienia dramaturgii koloru, melodii słowa, wiersza ruchu i przestrzeni (praca z instrumentami, tkaninami, przeźroczami). Nauczyciele, instruktorzy, doradcy metodyczni i goście mogli uczestniczyć w seminariach prowadzonych przez wykładowców akademickich zajmujących się zagadnieniami teatralnymi.

Po trzech dniach konkursowych, podczas których zaprezentowało się 17 najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski, jury pod przewodnictwem Pani Doroty Landowskiej - aktorki Teatru Narodowego - podjęło ostateczną decyzję. Złote Maski zostały przyznane Szkolnemu Teatrowi Lalki i Aktora za przedstawienie "Nocny Marek", Teatrowi Jeszcze Nie Wiem, który zaprezentował spektakl pt. "Coś" oraz Teatrowi Igraszka za przedstawienie "O jo joj, co to będzie?".

Tegoroczne warsztaty były niezapomnianym, ciekawym doświadczeniem. Młodym aktorom najtrudniej było rozstać się z Zielonką, wesołą czarownicą, która była dobrym, opiekuńczym duchem poznańskich konfrontacji teatralnych.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu dołączymy do grona wyróżnionych i staniemy do kolejnej rywalizacji o tytuł najlepszego spośród najlepszych.