Akademia z okazji rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską.

22 marca 2011

We wtorek odbyła się w naszej szkole, na pamiątkę bitwy pod Olszynką Grochowską, uroczysta akademia. Na początku uczennice z klasy VI przedstawiły krótką historię Powstania Listopadowego a następnie przebieg bitwy pod Olszynką - jednej z najzacieklejszych i jednocześnie nierozstrzygniętych bitew tej kampanii. W dalszej części spotkania dziewczęta i chłopcy z klasy V przeczytali fragmenty poezji opisujące walkę polskich oddziałów. Akademię zakończyła filmowa impresja z plenerowej rekonstrukcji bitwy. Montaż i oprawę muzyczną filmu przygotował uczeń klasy VI Krzysztof Zatryb.

W naszej szkole odbył się apel poświęcony bitwie pod Olszynka Grochowską. Na początku nasz pan dyrektor wyjaśnił dlaczego się spotykamy. Potem Maja i Agata opowiedziały o samej bitwie. Następnie Zosia, Bruno, Adam, Mikołaj i ja przeczytaliśmy kilka wierszy oddających sceny walki pod Olszynką. Wspomnienie o bitwie było dla mnie dużym przeżyciem.

Marysia Sarnacka

Na początku pan dyrektor miał okazję powiedzieć nam kilka najważniejszych informacji o bitwie. Starcie odbyło się w lutym, powstrzymując Rosjan przed splądrowaniem Warszawy. Później uczennice VI klasy przeczytały szczegółowe informacje. Dowiedzieliśmy się, że była to najkrwawsza bitwa całego powstania. Na koniec uczniowie V klasy recytowali wiersze i obejrzeliśmy prezentację na temat Olszynki. Ową prezentację przygotował uczeń VI klasy. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bitwy.

Ewelina Rybus

...Apel upamiętniający bitwę pod Olszynką Grochowską był bardzo uroczysty.

Adam Grzybowski