Akademia szkolna

22 marca 2011

Dnia 22 marca 2011r. odbyła się akademia szkolna upamiętniająca rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską, która rozegrała się 25 lutego 1831r. Maszerującemu traktem brzeskim na Warszawę ugrupowaniu armii feldmarszałka Dybicza przeciwstawiła się w rejonie Grochowa znacznie słabsza liczebnie armia polska. Główną pozycją polską był lasek Olszynka, otoczony mokradłami, które blokowały podejścia do Pragi. Bitwę uznaje się za nierozstrzygniętą, ponieważ zmusiła obie strony do odwrotu, jednakże uniemożliwiła wojskom rosyjskim szturm Warszawy.

Oto wrażenia uczniów uczestniczących w akademii:

22 marca klasy 0-VI zebrały się w dużej sali, by wziąć udział w apelu z okazji rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską. Akademię przygotowali uczniowie z klasy 5. i 6. Agata i Maja - szóstoklasistki odczytały referat o tym, co działo się podczas tej bitwy i jakie były jej przyczyny. Uczniowie z klasy 5. deklamowali wiersze mówiące o bohaterskiej walce żołnierzy. Najbardziej jednak podobał mi się film Krzysia Zatryba z kl. 6., który przedstawiał inscenizację bitwy. Bardzo mi się podobało.

Basia Szatkowska

22 marca uczestniczyliśmy w szkolnej akademii upamiętniającej rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską. Pan Dyrektor wygłosił przemowę, w której streścił historię walk sprzed stu osiemdziesięciu lat. Po przemowie dziewczyny z klasy szóstej rozwinęły ten temat prezentując referat historyczny. Następnie wybrane osoby z klasy piątej wygłosiły wiersze. Na końcu uczeń z klasy szóstej - Krzysztof Zatryb zaprezentował nam film, który sam zmontował. Bardzo się cieszę, że wszyscy pamiętają o tak starej, chociaż ważnej bitwie.

Michał Sztyk-Szymański

22 marca odbyła się akademia upamiętniająca Bitwę pod Olszynką Grochowską. Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawy film, który Krzysiek z klasy szóstej zrobił samodzielnie. Klasa piąta czytała piękne wiersze. Podobało mi się także kiedy Maja i Agata opowiadały nam o tamtych trudnych czasach. Uważam, że to spotkanie było niezwykłą lekcją, która odświeżyła nam pamięć o tym ważnym wydarzeniu historycznym.

Wiktoria Gapińska