Cykl wykładów z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim

Październik-grudzień 2019

Uczestniczyliśmy w cyklu trzech wykładów z fizyki. Pierwszy z nich, z dynamiki, dotyczył wpływu siły na ruch ciał. Szczególny nacisk położono na wektorowy aspekt prędkości oraz siły. Było na nim stosunkowo mało eksperymentów. W czasie drugiego wykładu omawiano przepływ energii cieplnej i badano wpływ różnicy temperatur na dynamikę tego procesu. Wykład obfitował w  wiele ciekawych pokazów między innymi z ciekłym azotem. Trzeci wykład poświęcony był zjawisku przepływu prądu. Dokonywano pomiaru napięcia, natężenia, badano wpływ temperatury na ruch nośników elektryczności. Przy okazji uczestnictwa w tych zajęciach uczniowie poznali klimat wyższej uczelni.

 

W czasie wykładów było wiele doświadczeń, które przykuwały naszą uwagę: pokaz reakcji z wydzieleniem dużej ilości ciepła (ogrzanie ciekłego azotu), pomiar napięcia i natężenia prądu płynącego przez różne obwody. Wykłady uważam za ciekawe.

 

Albert Dybowski

 

W porównaniu z poprzednimi wykładami ostatni był mniej ciekawy. Zapamiętałem eksperyment pokazujący wzrost oporu wraz ze wzrostem temperatury i spadek oporu wraz z gwałtownym obniżeniem temperatury przewodnika. Cykl wykładów był bardzo pouczający.

 

Kacper Błażejewicz