Doświadczenia z suchym lodem

3 marca 2016

Dwutlenek węgla to gaz, o którym dużo się mówi. Jego nadmiar szkodzi atmosferze. Ma jednak dużo ciekawych własności i zastosowań zarówno w życiu codziennym jak i technice. Kilka z nich przedstawionych zostało dzieciom w czasie lekcji wypełnionej eksperymentami.

Największe wrażenie zrobił na mnie lód wrzucany do wody. W pewnej chwili pomyślałam, że dymu jest za dużo, ale to był dwutlenek węgla, który szybko zniknął. Nie zostawił nawet żadnej mokrej plamy.

Natalia Żygadło

Interesujące było zobaczyć jak drewienko rozpala się w tlenie i gaśnie w dwutlenku węgla. Gazy te różnią się między sobą. Chciałabym robić więcej takich eksperymentów.

Kinga Milaniuk

Dowiedzieliśmy się, że dwutlenek węgla ulega sublimacji. Zamianie na postać gazową. Nie podtrzymuje również palenia. To jego druga ważna cecha. Lekcja była niesamowita.

Staś Mazur