Muzeum Sportu i Turystyki

5 kwietnia 2018
 

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 r. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie, pierwszą siedzibę miało przy ulicy Rozbrat, my udaliśmy się do nowej siedziby Centrum Olimpijskiego, które powstało w 2006 roku. Budynek, zaprojektowany przez Bogdana Kulczyńskiego, jest ciekawym projektem nawiązującym swym wyglądem do stadionów narodowych, dyscyplin oraz znicza olimpijskiego. Obecnie w muzeum jest ponad 45 tysięcy eksponatów, wciąż ich przybywa.

5 kwietnia pojechaliśmy do Muzeum Sportu i Turystyki, pani opowiadała nam o biegach, sztukach walki, jeździe konnej, skokach narciarskich, różnych rzutach i biegu ze zniczem olimpijskim. Podkreśliła różnicę między olimpiadą a igrzyskami olimpijskimi. Pierwszy medal Polska zdobyła w kolarstwie (brązowy), a następnie w jeździe konnej. Pierwszy złoty medal zdobyła Halina Konopacka w rzucie dyskiem, ponadto została wybrana miss olimpiady. Kiedyś nie było komentatorów sportowych, zawodnicy przechodzili przez tunel, który był czymś w rodzaju mikrofonu i głośno się przedstawiali. Ta wycieczka była bardzo ciekawa, ponieważ lubię sport.

                                                                                                                              Klaudia Wiza

 

5.04.2018 byliśmy w Muzeum Sportu i Turystyki. Było bardzo ciekawie, dowiedziałam się kto i kiedy zdobył medal oraz w jakiej dyscyplinie. Mogłam poznać historyczne rowery, narty i inne sprzęty. Bardzo mi się podobało.

                                                                                                                             Marysia Lityńska

 

Podczas wycieczki do tego muzeum dowiedziałem się o historii igrzysk olimpijskich. Poznaliśmy różne rodzaje sportów. Oglądaliśmy bicykl, rower trójkołowy dla kobiet, siodła, sanie i wiele innych sprzętów. Poznaliśmy historie różnych sportowców. Pani opowiadała nawet o Adamie Małyszu. Widzieliśmy łódź wyścigową - ślizgacz Waldemara Marszałka, który zdobywał na niej złote medale. Zwiedziliśmy ekspozycje, na których były pochodnie olimpijskie, medale, pomniki i stroje sportowców. Najbardziej podobał mi się ten fragment lekcji, kiedy Pani opowiadała o sportach w starożytnej Grecji.

                                                                                                                        Michał Teodorczuk