Oczami uczniów - spotkanie z prof. Waldemarem Dziakiem.

18 kwietnia 2008

Dnia 18 kwietnia 2008r. nasza szkoła miała zaszczyt gościć Pana Waldemara Dziaka, znanego pod pseudonimem Waldemar Ogiński. Jest to człowiek wielu zawodów - rektor prywatnej uczelni, dziennikarz i podróżnik specjalizujący się w kulturze Dalekiego Wschodu.

Największą część swojego wystąpienia nasz gość poświęcił Chinom. Przybliżył nam wiele ciekawych informacji na temat tradycyjnej kuchni tego kraju oraz wielu innych, egzotycznych obyczajów.

Dyskusja na temat kulinarny pochłonęła niezwykle żywo wszystkich uczniów. Wielkie wzburzenie wzbudziła potrawa "trzy piski", której głównym składnikiem są młode myszki zjadane żywcem. Prosta rozmowa o jedzeniu była tak naprawdę wstępem do lepszego zrozumienia orientalnej kultury i skali jej odmienności. Pan Dziak opowiadał nam też o wyzysku chińskich dzieci w fabrykach, przeludnieniu oraz niezwykle aktualnej sytuacji tłumienia powstań narodowościowych w Tybecie.

Według mnie prezentacja tego niezwykłego podróżnika wypadła bardzo dobrze. Pan rektor mówił bardzo ciekawie, spontanicznie i żywo. Od początku chciał, byśmy brali udział w dyskusji. Rzucony w krzyżowy ogień pytań czuł się jak ryba w wodzie i odpowiadał wyjątkowo swobodnie i barwnie. Zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie. Uważam, że był to najciekawszy gość jakiego do tej pory przyjmowaliśmy w naszej szkole.

Michał