Pokazy doświadczalne z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim - Drgania i fale

21 marca 2018

Uczniowie klasy 7 uczestniczyli w zajęciach poświęconych zjawiskom drgań i fal. Doświadczenia pokazujące przykłady i cechy tych zjawisk przeprowadzone zostały w ciekawy i niewymuszony sposób. Pomiędzy eksperymentami podawane były najważniejsze cechy i opis matematyczny tych zjawisk. Wykład zakończony został quizem wiedzy o falach.

Najpierw pan profesor pokazał nam różne wahadła. Najbardziej podobało mi się wahadło z magnesami. Potem widzieliśmy ogromną sprężynę, zawieszoną na wielu nitkach. Na jej przykładzie obserwowaliśmy falę poprzeczną i podłużną. Widzieliśmy także fale działające na sznurek czy piasek. Wykład bardzo mi się podobał. Nie mogę doczekać się następnych.

Stanisław Mazur

Zobaczyliśmy jak rozchodzą się fale w powietrzu, w wodzie i w metalu. Obserwowaliśmy, jak układa się piasek na drgającej powierzchni. Sprawdzaliśmy, jakie częstotliwości może usłyszeć ludzkie ucho. Wykład był bardzo ciekawy. Jeśli na uniwersytecie zawsze tak jest, to nie mogę się doczekać, żeby skończyć szkołę.

Marianna Kaniewska

Najbardziej zaciekawiło mnie doświadczenie o rozchodzeniu się fal na wodzie i w powietrzu. Wykład bardzo mi się podobał.

Jan Bocheński