W Sandomierzu

2 października 2015

W słoneczny październikowy ranek uczniowie klasy III wraz z młodszymi koleżankami
i kolegami wybierali się na całodniową wycieczkę do „małego Rzymu”, czyli pięknego Sandomierza. Zwiedzanie rozpoczęło się od Rynku Starego Miasta, następnie wszyscy mieli okazję sprawdzić, czy nadają się na rycerza lub barokową księżniczkę, przymierzając odpowiednie stroje w sandomierskiej Zbrojowni rycerskiej. Kolejnym punktem wycieczki była Brama Opatowska - gotycka brama wjazdowa do miasta z 2. połowy XIV wieku. Podczas wycieczki odwiedziliśmy również „Dom Długosza” z  1476 roku, w którym obecnie, znajduje się Muzeum Diecezjalne. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić zabytkową Bazylikę katedralną Narodzenia Najświętszej Marii Panny i obejrzeć obrazy-kalendarze, jak również posłuchać ciekawych sandomierskich legend. Pogoda i uśmiechy nie opuszczały nawet na chwile, a wrażenia na długo pozostaną w pamięci.

Najbardziej podobało mi się przymierzanie zbroi rycerskiej i oglądanie całej panoramy Sandomierza z wysokiej Bramy Opatowskiej.

Adam Stęczniewski

Bardzo udana wycieczka, a Sandomierz to przepiękne miasto. Największą przyjemność sprawiło mi przebieranie się w stroje sprzed tylu lat.

Marika Bocheńska