Spotkanie z gośćmi z "Centrum Nauki Kopernik"

4 lutego 2008

4 lutego w naszej szkole odbył się warsztat pt. "Karuzela naukowa". Dzięki pracownikom z "Centrum Nauki Kopernik" nasi uczniowie mogli tego dnia zamienić się w młodych naukowców. Doświadczenia odbywały się w 4 blokach tematycznych - "kuchnia", "biurko", "łazienka" i "przyjęcie".

W "kuchni" zostało pokazane doświadczenie umieszczenia jajka w butelce, budowanie baterii z cytryn. W strefie "biurko" dzieci zajmowały się pisaniem listu niewidzialnym pismem oraz łamały linijkę za pomocą ciśnienia powietrza. Natomiast w bloku "łazienka" uczniowie badali pH mydła, oraz mogli się przekonać, że ocet i soda tworzą wybuchową mieszankę. Strefa "przyjęcie" umożliwiła poznanie różnych ciekawostek dotyczących oszukania zmysłu smaku.

Co najważniejsze, wszystkie eksperymenty z "Karuzeli naukowej" młodzi naukowcy będą mogli później powtórzyć w domu, wykorzystując dostępne w niemal każdej kuchni sprzęty. O powodzeniu tych zajęć świadczą poniżej opinie uczniów.

Oczami uczniów - spotkanie z gośćmi z "Centrum Nauki Kopernik".
Naukowcy pokazali nam różne sztuczki, na przykład robiliśmy z cytryny baterie wytwarzającą prąd. Sprawdzaliśmy jakie mydła są dobre dla naszego ciała.

Były to bardzo ciekawe zajęcia.

Jaś Bombuy

W trakcie spotkania czterech naukowców pokazywało bardzo ciekawe i interesujące eksperymenty. Ze wszystkich doświadczeń najbardziej utkwiło mi w pamięci to z butelką i świeczką.

To spotkanie bardzo mi się podobało. Po powrocie do domu pokazałem mamie jeden z eksperymentów.

Bruno Parzych

W poniedziałek w szkole odbyła się "Karuzela naukowa". Dostaliśmy kolorowe bilety wstępu. Naukowcy przygotowali dla nas ciekawe doświadczenia. Najpierw pokazano nam jak, pod wpływem różnych substancji woda zmienia kolor (każdemu pozwolono zrobić to doświadczenie). Następnie poszliśmy do stanowiska "przyjęcie". Pan nauczył nas grać na słomce. Później wybraliśmy się do "biurka" tam wytłumaczono nam dlaczego, gdy jesteśmy na biegunie północnym kompas "wariuje". Na koniec poszliśmy do "kuchni" wtedy zobaczyliśmy jak można zrobić baterie z cytryn. Kwas, który znajduje się w cytrynie wytwarza prąd.

Ta lekcja była bardzo pouczająca.

Zosia Precht

Najbardziej podobało mi się to, jak mieszanina dwóch substancji wybuchła. Te zajęcia bardzo mi się podobały, ponieważ wszystko co widziałam było nowe i bardzo fascynujące. Chciałabym, aby w przyszłości też odbyły się takie zajęcia.

Ewelina Rybus