Warsztaty alchemii w Zamku Królewskim

30 listopada 2016

Dzieci poznały historię alchemii, dziedziny kojarzącej się z magią i tajemniczością, ale również z ciekawymi eksperymentami. W drugiej części zajęć same mogły wykonać atrakcyjne doświadczenia z wieloma substancjami chemicznymi. Wszyscy wyszli z zajęć usatysfakcjonowani.

Na początku wysłuchaliśmy prezentacji o alchemikach, którzy poszukiwali kamienia filozoficznego. Byli wśród nich uczciwi poszukiwacze i oszuści, którzy wmawiali ludziom, że otrzymali złoto. Dowiedzieliśmy się o władcach, którzy zakochali się w alchemii, o czterech żywiołach rządzących światem. Następnie odgadywaliśmy szyfry i pisaliśmy swoje imiona nieznaną cieczą. Napisów nie było widać. Dopiero po podgrzaniu kartek napisy stawały się widoczne. Było wiele doświadczeń, w których sprawdzaliśmy co się stanie jak spotkają się żywioły: wiatr, woda, ogień i ziemia. Na koniec nadmuchaliśmy dwutlenkiem węgla baloniki, które wzięliśmy ze sobą do szkoły. Wycieczka była bardzo interesująca. Chciałabym, abyśmy jeszcze kiedyś mieli podobne doświadczenia.

Michalina Rychlik

Było wiele eksperymentów, lecz mnie najbardziej podobał się ten polegający na zmieszaniu dwóch przezroczystych cieczy i otrzymaniu cieczy fioletowej albo, za drugim razem, żółtej. Warsztaty były bardzo atrakcyjne, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o alchemii.

Zofia Radzikowska

Po wykładzie o alchemii podzieliliśmy się na cztery grupy. Każda grupa miała rozszyfrować notatki mówiące o tym, jaki eksperyment mamy przeprowadzić. W czasie eksperymentowania łączyliśmy różne substancje, tworząc nowe różnokolorowe mieszaniny. Były też doświadczenia z suchym lodem, czyli dwutlenkiem węgla. Był on bardzo zimny. Zajęcia mi się podobały, dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy o alchemii.

Maks Grabka