Wycieczka do Muzeum Kolejnictwa

23 września 2014

Lekcja z eksponatami muzealnymi pozwoliła nam poznać różne funkcje, jakie w historii ludzkości pełniła kolej. Zobaczyliśmy różne typy pociągów i ich zastosowanie. Poznaliśmy miejsce pracy maszynisty parowozu, wcieliliśmy się w role żołnierzy obsługujących pociąg pancerny, wreszcie udając ważne osobistości spędziliśmy chwilę w komfortowo wyposażonej salonce. Rozwój kolei na przestrzeni lat był interesującym wykładem kończącym lekcję na kolejowym dworcu.

 

W muzeum zwiedziliśmy pociąg pancerny, wagon – salonkę i kabinę maszynisty parowozu. W kabinie zwykle przebywały trzy osoby: maszynista, jego pomocnik i palacz, który dbał o to, by nie zgasł ogień w palenisku. Dowiedzieliśmy się, że lokomotywa poruszała się dzięki silnikowi parowemu, czyli sile, którą dawała rozgrzana w kotle para…

Angelina Apolinarska

 

…Potem poszliśmy do pociągu pancernego, który miał z przodu i tyłu wielkie armaty. Miał pancerz, którego skorupa miała grubość 8 cm. W środku przymierzaliśmy hełmy wojskowe. Obok niego stała salonka. Podróżował nią prezydent. Meble w salonce były bardzo elegancie i wygodne. Cała wycieczka była interesująca.

Marika Strupiechowska

 

W sali, która kiedyś była dworcem kolejowym, widzieliśmy makietę skonstruowanego w Polsce parowozu „Piękna Helena”. Nazywał się tak jak nasza koleżanka w klasie. Polecam to muzeum. Jest tam bardzo ciekawie.

Amelia Ryń

 

Najbardziej godnymi obejrzenia obiektami w muzeum były, moim zdaniem, makiety jeżdżących pociągów. Niestety za uruchomienie ich trzeba było dodatkowo płacić. Bardzo ciekawe wnętrze miał pociąg pancerny. Jak na pojazd czołgopodobny było w nim całkiem dużo miejsca. Wycieczka była pouczająca.

Karolina Niewczas