Wycieczka do Muzeum Literatury, zajęcia warsztatowe „Od deski do deski”

25 kwietnia 2013

W trakcie zajęć dzieci poznały historię powstawania książki, dowiedziały się, jak na przestrzeni wieków zmieniały się rodzaje i formy książek, omówiono  także pojęcia związane z ich budową i redakcją. W drugiej części lekcji uczniowie utworzyli zespoły redakcyjne i przygotowali własne projekty wydawnicze. Warsztaty zakończone zostały prezentacją gotowych książek.

 

Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o historii książki. Zapis wymyślili starożytni Babilończycy, wynaleźli także regał i katalog. Potem poznaliśmy książkę wykonaną przez starożytnych Egipcjan. Używali oni hieroglifów pisanych na papirusie. Następnie przenieśliśmy się do starożytnej Grecji, gdzie powstały ilustracje. Przedostatnie było średniowiecze, w którym mnisi przepisywali księgi. Wtedy także powstała okładka. Ostatnia była oczywiście historia współczesna, w której wynaleziono druk. Podobało mi się że pod koniec zajęć robiliśmy własną książkę w podobny sposób, w jaki robili to starożytni Egipcjanie, Grecy czy mnisi. Niektórzy z nas używali pisma obrazkowego, inni pisma fonicznego. Kiedy wszyscy skończyli swoje prace, pani przewodnik pokazywała je wszystkim klasom. Uważam, że wykład o historii ksiązki można było urozmaicić, np.: oglądając eksponaty w gablotach czy na zdjęciach.

Kasia Koniecko

 

Pani przewodnik opowiadała i pokazywała jak wyglądały pierwsze książki, wykonane z gliny. Później oglądaliśmy inne książki i tak doszliśmy do współczesności. W drugiej części warsztatów pracowaliśmy w grupach nad wykonaniem własnej książki. Razem z Kubą, Mikołajem i Michałem zrobiliśmy książkę humorystyczną.

Przemek Rek

 

Pani opowiadała historię książki od Babilonu, Egiptu, starożytnej Grecji do czasów Gutenberga. Uważam, że temat był bardzo ciekawy, pani mówiła interesująco, ale wykład był za długi. Pomimo tego wycieczkę uważam za bardzo udaną.

Mikołaj Iller