Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

27 stycznia 2016

Klasa 5 i 6 uczestniczyły w lekcji p.t. „Konspiracja, mały sabotaż”. Dzieci dowiedziały się, czym była konspiracja oraz na czym polegał sabotaż w warunkach niemieckiej okupacji. Zwiedzając kolejne wystawy w muzeum, a także wykonując zadane ćwiczenia uczniowie mogli nie tylko poznać, ale również odczuć atmosferę wojennej Warszawy.

Na początku Pani opowiadała o wybuchu II Wojny Światowej i o tym, dlaczego Warszawa była pod okupacją. Potem znajdywaliśmy ukryte tajne wiadomości. Każda grupa szukała gdzie indziej. My przeszukiwaliśmy walizę z rzeczami. Szybko znaleźliśmy karteczkę z meldunkiem „Montera”. Widzieliśmy też przykłady wypisywanych antyhitlerowskich haseł. Takie hasła powstawały na murach, plakatach czy transparentach. Oglądaliśmy również broń wykonywaną domowym sposobem przez Powstańców. Działalność konspiracyjna przyjmowała bardzo różne formy.

Staś Mazur

W salach z ekspozycjami odwiedziliśmy podziemną drukarnię, gdzie własnoręcznie wydrukowaliśmy kartkę z powstańczą odezwą. W pokoju umeblowanym w starym stylu odnajdywaliśmy miejsca, które mogły służyć jako skrytki tajnych wiadomości. Oglądaliśmy także powstańcze zdjęcia. Na jednym z nich powstaniec zrywa niemiecką swastykę i zawiesza polską flagę. Wizyta w muzeum była dla mnie bardzo pouczająca. Dowiedziałam się wiele o historii tamtego okresu, czasu hitlerowskiej okupacji.

Kinga Milaniuk