Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

5 stycznia 2012

W muzeum uczestniczyliśmy w lekcji pt. "Miasto w ruinach". Przewodnik opowiadał o zniszczeniach Warszawy w czasie II wojny światowej. Były one spowodowane bombardowaniem miasta we wrześniu 1939 roku, walkami w trakcie powstania oraz spaleniem stolicy przez Niemców po złożeniu broni przez Powstańców. Lekcja uzupełniona pokazem slajdów oraz fragmentami przemówień Stefana Starzyńskiego była bardzo sugestywna. Na długo pozostaną w pamięci obrazy warszawskich ruin przedstawionych na archiwalnych zdjęciach, a także widzianych z okien samolotu przelatującego nad miastem tuż po zakończeniu wojny oraz, dla kontrastu, obrazy pięknej, wolnej, beztroskiej, przedwojennej Warszawy.

Dowiedzieliśmy się, że II wojna światowa rozpoczęła się w 01.09.1939 r. Niemcy zaczęli ją, gdy zaatakowali placówkę przeładunkową w Westerplatte. Podczas gdy Polacy walczyli na zachodzie, na granice państwa zaczęły wjeżdżać całe brygady pancerne rosyjskich czołgów. Polska po raz kolejny zniknęła z mapy. Niemcy zajęli minimalnie mniejszą część Polski łącznie z Warszawą, a Rosja wschodnią część. Polacy i Żydzi zamieszkujący Warszawę byli bestialsko traktowani przez Niemców. Wielu członków narodu żydowskiego zamknięto w getcie, a następnie wymordowano.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1.08.1944 roku. Pierwszego dnia walki o wolność Polacy zdobyli niemiecki magazyn zaopatrzeniowy, gdzie znajdowały się racje żywnościowe, broń, amunicja, mundury niemieckie i ogólnie potrzebne zaopatrzenie. Polacy wymyślili też skuteczną i prostą w użyciu broń przeciwpancerną. Do butelki z paliwem przywiązywano specjalny proch, który w kontakcie z benzyną eksplodował.
Niestety, po pewnym czasie powstanie upadło. Niemcy podpisali z Powstańcami pakt o nieagresji. Wymienili w nim, że zabezpieczą budynki, ale nie napisali w jaki sposób. Wysadzali wszystkie ważniejsze budowle historyczne.

To straszne, jak Niemcy zniszczyli w krótkim czasie praktycznie wszystko, co było ważne dla Polski. Sądzę, że wycieczka była ciekawa i pouczająca.

Marek Piętka

W muzeum obejrzeliśmy film przedstawiający Warszawę po 1944 roku z lotu ptaka. Można było zobaczyć ogromne zniszczenia. Stare Miasto po prostu zniknęło z powierzchni ziemi. Pan przewodnik opowiadał nam też o II wojnie światowej. O istnieniu obozów zagłady takich jak: Treblinka, Auschwitz - Birkenau. Następnie oprowadził nas po muzeum. Niestety zobaczyliśmy tylko jego niewielką część.

Magdalena Maria Szwet

Przewodnik opowiadał o rozpoczęciu II wojny światowej, o powstaniu w getcie i o Powstaniu Warszawskim. Wysłuchaliśmy też dwóch audycji radiowych, w których mówił ówczesny prezydent Warszawy. Pod koniec zwiedzania obejrzeliśmy pięciominutowy film, w którym przedstawiono ruiny po powstaniu. Lekcja była ciekawa i przygnębiająca.

Adam Grzybowski