Wycieczka do Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum

21 października 2014

Wycieczka miała przybliżyć uczniom postać znanego pedagoga i autora książek dla dzieci. Jednocześnie zwrócono też dzieciom uwagę na fakt, że to właśnie Janusz Korczak spojrzał na dziecko jak na człowieka, który od dorosłych różni się wprawdzie horyzontami myślowymi i potrzebami, jednak ma takie same prawa, jak osoba dorosła. Zajęcia warsztatowe uzmysłowiły naszym uczniom, że zasady, jakie wprowadził w prowadzonych przez siebie sierocińcach, do dziś nie straciły swej aktualności.

Korczakianum mieści się w dawnym domu dziecka prowadzonym przez Janusza Korczaka. Zajęcia rozpoczęły się od tego, że mieliśmy w grupach opracować zasady, jakie powinny panować w idealnym państwie na bezludnej wyspie. Okazało się, że Korczak takie właśnie zasady wprowadzał w prowadzonych przez siebie sierocińcach.

Kacper Żołądkowski

Pani przewodnik opowiadała wiele ciekawych szczegółów o zasadach panujących w sierocińcach prowadzonych przez Janusza Korczaka. Był tam samorząd, sąd, sala ciszy. Każde dziecko miało własną szufladkę na swoje rzeczy. Wycieczka byłaby bardzo ciekawa, gdyby opowiadanie było mniej monotonne. Pani przewodnik pominęła też fakt, że Korczak podczas wojny zginął wraz ze swymi żydowskimi wychowankami w komorze gazowej.

Anna Zatryb