Wycieczka do Pałacu w Wilanowie

19 marca 2019

19.03.2019r. uczniowie klas 4-8 wybrali się na wycieczkę do Pałacu Króla w Wilanowie. Zostali podzieleni na dwie grupy, w których odbyły się lekcje historyczne pt. ,,Wizyta u króla’’ i ,, Na sarmackim dworze’’.  Dzieci mogły bliżej poznać króla Jana III Sobieskiego zwiedzając komnaty, w których przebywał ponad 300 lat temu. Chętni mogli również poczuć się jak XVII – wieczny szlachcic, wkładając  żupan i kontusz.

Dnia 19.03.2019r. pojechaliśmy do Pałacu w Wilanowie, gdzie żył Jan III Sobieski. Moja grupa na początku dowiedziała się trochę o Pałacu i jego budowie. Następnie zwiedziliśmy komnaty Króla, a potem Królowej. Podczas zajęć można było się dowiedzieć kim była Marysieńka, ile miała dzieci i dlaczego ludzie w tamtych czasach myli się bardzo rzadko. Pod koniec lekcji mogliśmy zobaczyć na innej osobie jak wyglądał Król i wykonać parę zadań z karty pracy. Kiedy wyszliśmy z Pałacu poszliśmy do kawiarni na lody, gofry i gorącą czekoladę.

Natalia Styńska

We wtorek pojechaliśmy do Pałacu w Wilanowie. Pałac był duży i ładny. Zajęcia trwały ponad godzinę. Cała wycieczka bardzo mi się podobała. Pani Przewodnik opowiadała nam o Janie III Sobieskim i o Królowej Marysieńce. Dowiedziałam się, że ludzie w XVI i XVII wieku nie myli się, ponieważ bali się wody. Królowa Marysieńka urodziła 18 dzieci, z czego 4  przeżyły i dorosły. Dowiedziałam się, że dziewczęta w tamtych czasach bardzo wcześnie wychodziły za mąż. Niestety żyły tylko ok. 30 lat, a mężczyźni ok. 60 – 80 lat, ponieważ nie dbali o higienę. Królowa myła się codziennie i dlatego dożyła aż 80 lat. Łóżka kobiet w tamtych czasach były bardzo duże, dlatego że większość swojego dorosłego życia były w ciąży i potrzebowały więcej miejsca. Koleżanki, które przychodziły w odwiedziny do Królowej siadały na krzesłach wokół łóżka, rozmawiały i piły herbatę. Kiedy skończyło się zwiedzanie zamku poszliśmy do lodziarni. To była bardzo fajna wycieczka.

Marta Zaremba