Wycieczka do Wilanowa

15 listopada 2012

W listopadzie wybraliśmy się do Wilanowa, by w królewskim, pałacowym wnętrzu uczestniczyć w niezwykle ciekawej lekcji muzealnej dotyczącej fascynacji Jana III Sobieskiego kulturą i wierzeniami starożytnych Greków i Rzymian. Wystrój każdej niemal komnaty nawiązuje do mitologii i w alegoryczny sposób zawiera przesłanie, które skierowane było do ówczesnych królowi. Ten swoisty kod fascynuje po dzień dzisiejszy i jest świetnym pretekstem do dyskusji nad ponadczasowym pięknem i znaczeniem mitologicznych historii i symboli.

Według mnie wycieczka była naprawdę ciekawa. Wcześniej nie zwróciłam uwagi na symbole, które można znaleźć w pałacowych wnętrzach. Zaskoczyło mnie to, że Jan III Sobieski na fresku w swojej sypialni przedstawił żonę jako jedną z bogiń rzymskich. Bardzo spodobał mi się pomysł króla na tematykę wystroju poszczególnych wnętrz. W salonie na freskach i obrazach jest nawiązanie do zimy; w sypialni króla panuje lato, a w sypialni królowej - wiosna. Oprócz bóstw zauważyłam także mityczne stwory, takie jak: sfinks, hipokamp, centaur. Bardzo lubię Pałac w Wilanowie i cieszę się, że odwiedziliśmy właśnie to miejsce.

Olga Grabowska

Zaczęliśmy wycieczkę od analizy posągu Jana III Sobieskiego. Był on przedstawiony jako Herkules, ponieważ króla i mitycznego herosa łączyły wspólne cechy, takie jak odwaga, siła, męstwo. Później odwiedziliśmy pomieszczenie, w którym kiedyś mieściła się biblioteka. Za czasów Sobieskiego było tu wiele dzieł różnych filozofów i poetów starożytnych - Platona, Arystotelesa, Homera, Owidiusza, a także rozprawy naukowe Kopernika i wiele innych. Następnie przeszliśmy do sypialni królewskich. Zaciekawiło mnie to, że pokój królowej ozdobiony był sfinksami o twarzy Afrodyty - bogini piękności i miłości. Możliwe, że ukochana Sobieskiego została porównana do tych mitologicznych postaci, ponieważ miała podobne do nich cechy - spryt, inteligencję, urodę. Na koniec poszliśmy do Oranżerii, w której znajdowały się obrazy, zbroje i różne przedmioty, które kiedyś były częścią wyposażenia Pałacu. Oceniam tę wycieczkę jako bardzo udaną, gdyż była ona związana z mitologią, która bardzo mnie fascynuje.

Jakub Guziński